07 Eylül 2006 Perşembe 00:00
Azabından rahmetine sığınıyoruz Allah'ım...
Hazreti Âişe'nin r.a. şöyle dediği anlatılmıştır.... ~|~
- Şâban ayının on beşinci gecesinde; gece yansı olunca, Rasûlüllah (s.a.v.) Efendimiz yanımdan ayrıldı... Hemen kalktım onu evin içinde aramaya başladım. Ararken, ellerim ayaklarına dokundu. Kendisi secdeye varmıştı; şu duâyı okuyordu; ezberledim:
- Gizli halim ve hayalim, Senin önünde secde etti. Kalbim sana inandı. Nimetlerle sana dönüyorum. Günahlarımı sana itiraf ediyorum. Nefsime zulmettim; beni bağışla; senden başka günah bağışlayacak yok. Cezadan affına sığınıyorum. Azabından rahmetine sığınıyorum. Dargınlığından hoşnutluğuna sığınıyorum. Senden sana sığınırım. Sen, kendini övdüğün gibi ben seni övemem...

Rasûlüllah, bu hal ile oturup kalktı; sonunda sabahı etti. İbadetten hiç ayrılmadı. Ayaklan şişip ağrımaya başlamıştı. Buyurdu ki,
- Ya Aişe! Sen biliyor musun bu gecede ne gibi hayırlar vardır? Bu sene doğacak çocukların hem her biri, hem gece yazılır. Bu sene ölecek kimselerin hemen her biri bu gece yazılır. Kulların rızıklarının hemen hepsi bu gece gelir. Kulların yapıp ettiği işlerin hemen hepsi bu gece Yüce Hak katına çıkarılır".
Hazreti Ali (r.a) Rasûlüllah (s.a.v.) Efendimizin şöyle buyurduğunu anlatmıştır:
"Şâban ayının yarısı olduğu (15.) gece; Yüce Allah dünya semasına nüzul eyler ve her Müslüman'ı bağışlar. Ancak şunlar hariç: Müşrik, bid'at ehli, akrabalara gidişi-gelişi olmayan, namusunu satan kadın".

İbni Abbâs -radıyallâhu anhümâ- der ki: "Cenâb-ı Hakk'ın bütün kazaları Şaban'ın nısf (yarı) gecesinde memur meleklere tesiîm edilir."
Bazılarına göre, Beraat gecesinde emirler Levh-i mahfuzdan istinsahına başlanır, kâtipler bu geceden gelecek senedeki aynı geceye kadar olan vak'aları yazar ve bu, Kadir gecesi bitirilir de rızıklara âit nüsha Mîkâil -aleyhisselâm-'a, harplere, zel-zelere, saikalara, çöküntülere âit nüsha Cebrail -aleyhisselâm-'a, ameller ile ilgili nüsha dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil -aleyhisselâm-'a, musîbetlere âit nüsha da Azrail -aleyhisselâm-'a tesiîm olunur.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137