02 Mart 2014 Pazar 00:01
‘Bana ilk iman eden Ali’dir’
Senetli bir şekilde İmam Cafer es–Sâdık’tan (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Hz. Ali (a.s.) secdeye kapandığında zayıf bir deve gibi elleri ile karnının arasını yere yapıştırmazdı.” (El–Kâfî, c.3, s.324).
Hz. Ali (a.s.) şöyle dua ederdi: “İlahî, Sana kul olmak izzet olarak bana yeter ve Senin benim Rabbim olman iftihar olarak bana yeter; Sen benim istediğim gibisin. O hâlde Sen de beni istediğin–sevdiğin gibi kıl.” (Bihârü’l–Envâr, c.77, s.400; Mefâtîhü’l–Cinân, s.240).
Emirü’l–Müminin Ali (a.s.), “Ey insanlar, Allah’a and olsun ki, ben sizi (Allah’a) itâat olan bir şeye teşvik ettiğimde, sizden önce muhakkak kendim onu uygularım. Sizi (Allah’a karşı) isyan ve günah olan bir şeyden sakındırdığımda, mutlaka sizden önce kendim ondan sakınırım” buyurdu. (Nehcü’l–Belâğa, Hutbe: 175; El–Meheccetü’l–Beyzâ, c.8, s.145).
İbn Abbâs’tan şöyle nakledilmiştir: “Resûlullah (s.a.a.) buyurdu: Benimle ilk namaz kılan kimse, Ali b. Ebî Tâlib’dir.” (Bihârü’l–Envâr, c.39, s.203).
Resûlullah’ın (s.a.a.) Hz. Ali’ye şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Bu, Bana ilk iman eden, Beni ilk tasdik eden ve Benimle ilk namaz kılan kimsedir.” (İhkâkü’l–Hak, c.4, s.326).
“Hz. Ali (a.s.) gece namazını asla terk etmemiştir; hatta Herir gecesinde dahi. Sıffîn’de savaştığı bir günde, bir taraftan savaşıyor, bir taraftan da iki saf arasında durup güneşi kontrol ediyordu. Bunu gören İbn Abbâs, ‘Ya Emire’l–Müminin, ne yapıyorsunuz?’ diye sorunca, ‘Güneşin eğilip eğilmediğine bakıyorum ki (vakit girdiğinde) namaz kılalım’ buyurdu. İbn Abbâs, ‘Şimdi namaz zamanı mı? Biz savaşla meşgulüz’ deyince, Hz. Ali (a.s.), ‘Biz onlarla (Muaviye ve adamlarıyla) ne üzerine savaşıyoruz? Evet biz namaz için onlarla savaşıyoruz!’ buyurdu.” (Keşfü’l–Yakîn Fi Fezâil–i Emiri’l–Müminin (a.s).
Hz. Ali’nin (a.s.) Ebû Derdâ’ya hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Ey Ebû Derdâ, yatsı ve sabah namazlarını cemaatle kılmak, benim için  bu ikisinin arasında uyumayarak ibâdetle meşgul 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137