20 Eylül 2002 Cuma 00:00
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
Vatanımızın, milletimizin, devletimizin, bayrağımızın ve sancağımızın varlığını; dolayısıyla bağımsızlık ve hürriyetimizi; milletçe namus ve şerefimizle yaşıyor olmamızı şehit ve gazilerimize borçlu olduğumuzu belirten halkımız, yaptıkları bu fedakârlıklardan dolayı milletçe şehit ve gazilere çok büyük minnet duyduklarını belirtiyor. Türk vatanının ve yüce Türk milleti ile Türk Devleti'nin ebedî varlığını devam ettirmek, millî birliğini ve bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla Türkiye'nin her karış toprağını kanları, canları pahasına savunan ve tarihimize altın sayfalar yazdıran aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunmak üzere her yıl 19 Eylül günü "Şehitler ve Gaziler Günü" ve bu günün içinde bulunduğu haftayı da "Şehitler ve Gaziler Haftası" olarak kutluyoruz

Atatürk'e "Gazi" ünvanının verildiği gün
19 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e "Gazi" ünvanının verildiği 19 Eylül gününün "Şehitler ve Gaziler Haftas~|~ı" olarak anılması; Türk milletinin Din, Şehit, Gazi, Bayrak, Sancak, Asker, Devlet, Millet gibi millî?manevî duygu ve değerlerine ne kadar önem verdiğini göstermektedir.

Toprak, suyla yoğrulduğunda çamur, kanla yoğrulduğunda ise vatan olur. Türk vatanı, Türk'ün kanı ile sulanarak yoğrulan coğrafyanın adıdır. Bayrağımız rengini şehit kanlarından almıştır. Bir şairimiz:

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır

Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır."

mısraları ile vatanımızın oluşumunu ne güzel tanımlıyor. Bize vatanımızı kazandıranlar şehitler ve gazilerdir. Onun için onlara ebediyen minnet ve şükran borçluyuz. Millî şairimiz merhum Mehmet Âkif, İstiklâl Marşımızda:

"Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı!

Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme yazıktır atanı,

Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı."

dizeleri ile cennet vatanımızın, kefensiz şehitlerle dolu olduğunu ve onların incitilmemesi gerektiğini vurguluyor. Yüce dinimizde de vatan sevgisinin önemi:

"Vatan sevgisi imandandır."

sözü ile belirtilmiştir. Şehitlik ve gazilik manevî rütbelerin en yücesidir; biz Türkler için en şerefli bir askerlik hatırasıdır. Analarımız ve ninelerimiz çocuklarını şehitlik ve gazilik ninnileriyle beşiğe beler, büyütürler. Askerlik çağına geldiğinde de: "Haydi oğlum haydi git; ya şehit ol ya gazi!" diyerek askere uğurlarlar, vatan için fedâ ederler. Zaten, yüce milletimizin de, bu vatanın şehitler ve evliyalar tarafından sahiplenip korunduğuna dair bir inancı vardır. Aşağıdaki kıt'a bunu ifade etmektedir:

"Dedem koynunda yattıkça,

Benimsin ey güzel toprak!

Neler yapmış bu millet,

En yakın tarihe sor, bak."

Geleneklerimize göre, kahramanların alnından öpülerek takdir edilir. Milletimizin şehitlerine sevgisi ve saygısı da sonsuzdur. Mehmet Âkif'in:

"Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker

Öpsem o pak alnı değer."

dizeleri bu sevgi ve saygıyı en güzel şekilde anlatmaktadır. Onların aziz hatıralarını anmak ve yüceltmek üzere bu gün ve haftanın protokole alınması ve kutlamaların Türkiye Gaziler Vakfı'nın eşgüdümünde yapılması Başbakanlık Makamı'nın 05 Eylül 2000 tarih ve 15672 sayılı genelgesiyle uygun görülmüştür.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137