04 Haziran 2010 Cuma 00:00
?Ben, Allah'ın kulu ve Resulullah'ın kardeşiyim...'
"Hiç şüphesiz Benim kardeşim, vezirim ve vasim Ali b. Ebi Tâlib'dir." (El-Emâli, Şeyh Tusi c.1, s. 278). ~|~

 

Câbir b. Abdillah ve Said b. Müseyyir'den şöyle nakledilmiştir: Resulüllah ashabı arasında kardeşlik oluşturdu. Geriye Ebu Bekir, Ömer ve Ali kaldı. Ebu Bekir ve Ömer'i de kardeş yaptıktan sonra, Hz. Ali'ye şöyle buyurdu: "Sen Benim kardeşimsin. Ben de Senin. Eğer biri Seni tanımazdan gelirse de ki, "Ben Allah'ın kulu ve Resulüllah'ın kardeşiyim." Bunu Senden sonra ancak yalancı iddia eder." (El-Gadir, c. 3, s. 115).
Mekhül, Ebû Ümame'den şöyle rivayet etmiştir: "Hz. Peygamber, insanlar arasında kardeşlik oluşturduğunda kendisiyle de Ali arasında kardeşlik oluşturdu." (Ferâidü's-Simteyn c. 1, s. 111).
"Hiç şüphesiz Benim kardeşim, vezirim ve ehlim arasındaki halifem ve kendimden sonraya bıraktıklarımın en iyisi, Ali b. Ebi Tâlib'dir. O borcumu eda edecek ve vaadlerimi yerine getirecektir." (El-Emâli, Şeyh Müfid s. 61).
***
Câbir b. Abdillah'tan rivayet edilmiştir ki, Resulüllah şöyle buyurdu:"Ben Cennetin kapısına şöyle yazıldığını gördüm. "Allah'tan başka ilah yoktur. Muhammed Allah'ın Resulü'dür. Ali O'nun kardeşidir." (Keşfü'l-Gumme c. 1, s. 339).
İmam Câfer-i Sâdık babaları kanalıyla Hz. Emir'ül-mü'minin Ali'den nakletmiştir ki, Resulüllah şöyle buyurdu:"(Ya Ali) Sen Benim kardeşim, vârisim ve vasimsim. Seni seven Beni sevendir. Sana düşman olan Bana düşmandır. Ya Ali Ben ve Sen, bu ümmetin iki babalarıyız. Senin evlatlarından dünyada efendiler, ahirette padişahlar olacaktır. Kim bizi tanırsa, Allah'ı (azze ve celle) tanımıştır. Kim bizi inkâr ederse, hiç şüphesiz Allah'ı (azze ve celle) inkâr etmiştir." (İhkâkü'l Hak c. 4, s. 227).
Zeyd b. Ali babalarından, onlar da Hz. Ali'den şöyle nakletmiştir:
"Resulüllah'tan Bana on haslet verilmiştir ki, Benden önce kimseye verilmemiş, Benden sonra da kimseye verilmeyecektir. Resulüllah Bana buyurdu ki, "Ya Ali, Sen, Benim dünyada da kardeşimsin, ahirette de. Sen kıyamet gününde Bana en yakın duracak kimsesin. Senin ve Benim evim Cennette iki kardeşin evi gibi karşı karşıya olacaktır. Sensin vasi, Sensin veli, Sensin vezir! Senin düşmanın Benim düşmanımdır. Ve Benim düşmanım Allah'ın düşmanıdır. Senin dostun Benim dostumdur. Ve Benim dostum Allah'ın dostudur." (El-Emali, Şeyh Sâduk s. 72).

İmam Ali, Prof. Dr. Haydar Baş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137