04 Kasım 2001 Pazar 00:00
Ben çocuğum, haklarım var
Burada sizin haklarınız, bizim de görevlerimiz yazılıdır. Biliyorsunuz ki çocukların beden ve ruh sağlığı büyük ölçüde içinde yetiştikleri topluma bağlıdır. Size yeterince güzel bir dünya sunamadığımız için üzülüyoruz. Ama umudumuz sizsiniz. Gelecekte daha huzurlu bir dünya oluşturacağınıza inanıyoruz. Buradaki haklarınıza sahip çıkarsanız huzuru ve mutluluğu oluşturma konusunda ilk adımı da atmış olursunuz.

Madde 1) Ben çocuğum ve çocuk olarak on sekiz yaşına kadar vazgeçilmez haklarım vardır.

Madde 2) Burada yazılı olan haklar, tüm çocuklar içindir; beyaz çocuk, kara çocuk, kız çocuk, erkek çocuk fark etmez. Doğduğumuz yer, konuştuğumuz dil de fark etmez. Büyüklerimizin inançlarının, görüşlerinin farklı olması yüzünden çocuklara ayrım yapılamaz. Bu haklara sahip olmak için çocuk olmak yeterlidir.

Madde 3) Büyükler, çocuklarla ilgili bütün yasalarda, bütün işlerde önce çocukların yararlarını düşünmeleri gerekir. Büyüklerimiz bu görevlerini yapamıyorsa devlet, çocuklara bakmak ve ko~|~rumak zorundadır.

Madde 4) Burada yazılı haklarımın uygulanması için ilgililer, gereken her türlü çabayı gösterir. Haklarımdan yararlanmam bütün devletlerin güvencesi altındadır.

Madde 5) Bizi büyüten, yol gösteren büyüklerimize bizi daha iyi yetiştirsinler diye yardım edilir.

Madde 6) Yaşamak, her çocuğun en temel hakkıdır. Çocukların hayatını korumak herkesin ilk görevidir.

Madde 7) Her çocuğa doğduğunda bir ad verilir. Devlet bu adı kaydeder. Çocuğa kimlik verir. Artık çocuk o devletin vatandaşı olur.

Madde 8) Adım, vatandaşlık hakkım ve aile bağlarım korunur. Bunları değiştirmek için kimse baskı uygulayamaz. Bunlar benden alınırsa bütün devletler ona karşı çıkar.

Madde 9) Hiç kimse bir çocuğu ailesinden koparıp alamaz. Bununla birlikte bazen de anne ve baba çocuğa bakamaz durumda olabilir. Çocuk bu durumdan zarar görebilir. Çocuk zarar görmesin diye çocuğa başka bir bakım sağlanır. Bu bakım sırasında çocuk, anne ve babasıyla düzenli olarak görüşme hakkına sahiptir.

Madde 10) Aynı ülkelerdeki anne, baba ve çocukların birlikte yaşamaları için devletler her türlü kolaylığı gösterir.

Madde 11) Anne ve babalarının birlikte verdiği izni ve haberi olmadan çocuklar başka ülkelere götürülemezler, oralarda bırakılamazlar. Devletler bunu yapanlara karşı mücadele eder.

Madde 12) Beni ilgilendiren konularda benim de görüşlerim alınır. Büyükler beni dinlerler. Düşüncemi öğrenmeye özen gösterirler. Çok küçüksem bir büyük de benim adıma konuşabilir.

Madde 13) İsteklerimi ve düşüncelerimi seçtiğim bir yolla açıklayabilirim, resmini çizebilirim ya da yazabilirim. Bununla birlikte bazı konularda başka kişiler ya da toplum zarar görecekse o konudaki kurallara da uymam gerekir.

Madde 14) Biz çocukların düşüncelerini geliştirmelerine saygı gösterilir. Bu konuda bizi yetiştirmekle yükümlü olan büyüklerimizin de bize yol gösterme hakları ve görevleri vardır. Onlara da saygı gösterilir.

Madde 15) Arkadaşlarımla barış içinde toplanabilirim. Dernekler kurabilirim. Daha önce kurulmuş olan derneklere üye olabilirim.

Madde 16) Çocuklar onurlu ve saygın birer insandır. Hiç kimse onların onurlarını kıramaz, onları küçük düşüremez, yaşadığı konut ve kurumundaki özel yaşantısına karışamaz. Bu haklarımız yasalarla korunur.

Devam edecek
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.