Bu haber kez okundu.

Ben çocuğum, haklarım var
Dünden devam

Madde 18) Yetiştirilmemizden en başta anne babamız ya da onların görevini üstlenen büyüklerimiz sorumludur. Onların bu görevlerini en iyi biçimde yapabilmeleri için her türlü kolaylık sağlanır, gerekiyorsa yardım edilir.

Madde 19) Yetişmemizden sorumlu olan büyüklerimiz bu haklarını çocuklara zarar verecek şekilde kullanamazlar. Devlet, çocukların zararlara uğratılmaması için her türlü önlemi almakla görevlidir.

Madde 20) Çocuklar çeşitli nedenlerle ailelerinden yoksun kalabilirler. Bazı aile ortamları ise çocuklar için yararlı olmayabilir. İşte o zaman çocukların devletten özel koruma ve yardım alma hakları vardır. Devlet bu görevini çocuk için uygun aile bularak ya da onlara bakacak kurumlara yerleştirerek yerine getirir.

Madde 21) Anne ve babasıyla birlikte olamayacak çocukların aile yoksunluğu çekmemesi için onlara iyi aileler bulunur. Bunun için ilgililer çok dikkatli bir araştırma yapar.

Madde 22) Çocuklar başka bir ülkeye gitmek zorunda kalırlarsa o ülke de çoc~|~ukları korur. Birbirinden ayrı kalan anne baba ve çocuklar birleştirilmeye çalışılır.

Madde 23) Özürlü çocuklar özel olarak korunurlar. Kendi kendine yeterli ve saygın birer kişi olmaları sağlanır. Devlet onların bakımları, eğitimleri ve iş sahibi olmaları için gerekli kurumları oluşturur. Ailelerine gerekli yardımı yapar.

Madde 24) Sağlığım ve hastalıklardan korunmam devletin ve toplumun güvencesi altındadır. Bunun için beslenmeme, aşılarımın yapılmasına, çevrenin temizliğine dikkate edilir. Hastalanırsam tedavi edilirim.

Madde 25) Kreşler, çocuk yuvaları, yurtlar, okullar, çocuk hastaneleri çocukların haklarına uygun olarak, çocuklara daha iyi bakmak için yeniden düzenlenirler.

Madde 26) Bütün çocukların sağlıkları, eğitim hakları, beslenme ve bakımları devlet tarafından güvence altına alınır.

Madde 27) Bana bakmakla yükümlü olanlara, bana daha iyi bir yaşam sağlamaları için gerekirse giyim, barınma ve beslenme konularında yardım edilir, destek olunur.

Madde 28) Eğitimimi eksiksiz yapabilmem için desteklenir ve korunurum. İlköğretim herkes için parasızdır, kız olsun erkek olsun her çocuk için zorunludur.

Madde 29) Boş zamanlarımı değerlendirmem, oynamam, eğlenmem için oyun bahçeleri çocuk kulüpleri, kitaplıklar, spor okulları açılır. Her çocuk böyle etkinliklere özendirilir. Bunlardan yararlanmak hepimizin hakkıdır.

Madde 32) Ben çocuğum. Büyükler gibi bir işte çalışamam. Ben okula gider ve oynarım. Eğer çalışmak zorunda kalırsam yapacak olduğum iş, eğitimime engel olmamalı, sağlığımı bozmamalı, bende zararlı alışkanlıklar yaratmamalıdır.

Madde 33) Çocuklar zararlı maddelere karşı korunurlar. Bunları üretenler ve çocuklara verenler cezalandırılırlar.

Madde 34) Bedenim bana aittir. Bana bedensel ve ruhsal yönden zarar verecek hiçbir yaklaşıma izin verilmez.

Madde 35) Çocukları kaçırıp kötü kişilere satan, onları uygunsuz şekilde çalıştırmak isteyenlerle tüm devletler mücadele ederler. Çocukları korurlar.

Madde 36) Büyükler, kendi çıkarları için çocukları kullanamazlar.

Madde 37) Hiçbir çocuk, insanlık dışı yöntemlerle ya da aşağılanarak cezalandırılamaz. Çocuklar suç işlemişse uygulanacak cezalar yaşına uygun gelişmelerini engellememeli ve eğitsel bir nitelik taşımalıdır.

Madde 38) İnsanların birbirini öldürmesi kötüdür. Savaş insanların birbirini öldürmesidir. Çocuklar savaştan korunmalıdır. On beş yaşından küçük hiçbir çocuk askere alınamaz.

Madde 39) Eğer çocuklar çeşitli nedenlerle zarar görmüşlerse bedensel ve ruhsal sağlıklarına yeniden kavuşmaları için tüm önlemler alınır. Yeniden topluma kazandırılır.

Madde 40) Çocuklar suçun ne olduğunu bilmezler. Bilerek ve isteyerek kimseye zarar vermezler. Suç işleyen çocukların yeniden topluma kazandırılması için özel yasalar çıkartılır, özel kurumlar oluşturulur.

Madde 41) Eğer bir ülkenin yasaları, bu çocuk hakları sözleşmesine uygunsa değilse değiştirilir.

Madde 42) Çocukların haklarına ilişkin tüm bu ilkeleri, hem çocuklar hem de büyükler öğrenmeli ve öğretmelidir. Bu nedenle bu ilkeler "büyükçeden" "çocukçaya" çevrilmeye çalışılarak oluşturulmuştur.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100