21 Mart 2014 Cuma 00:03
‘Benden sonraki İmam, Ca’fer’dir’
İmam Ca’fer b. Muhammed es-Sâdık, babası Muhammed Bâkır’dan sonra Hicri 114 yılında 31 yaşında iken fiilen imamet sorumluluğunu üstlendi. Ve 65 yıllık ömrünün 34 yılını imam olarak sürdürdü. (h.k. 114-148).
İmam’ın (a.s.) doğumundan, Emevilerin yıkılışına, Hicri 132’ye kadar iktidarda bulunan halife sultanlar ve iktidar süreleri şöyledir:
1. Abdülmelik b. Mervan, Hicri 65-86. Abdülmelik öldüğünde İmam 3 yaşındaydı.
2. Velid b. Abdülmelik: 9 yıl 8 ay.
3. Süleyman b. Abdülmelik: 3 yıl 3 ay.
4. Ömer b. Abdulaziz: 2 yıl 5 ay.
5. Yezid b. Abdülmelik: 4 yıl 1 ay.
6. Hişam b. Abdülmelik: 20 yıl. (Bunun yaklaşık 12 yılı, imamet dönemine rastlar).
7. Velid b. Yezid b. Abdülmelik: 1 yıl.
8. Yezid b. Velid b. Abdülmelik: 6 ay.
9. İbrahim b. Velid b. Abdülmelik: 2 veya 4 ay.
10. Mervan el-Himar: 5 yıldan birkaç ay fazla.
Mervan el-Himar’ın Abbasilere yenilip öldürülmesiyle Hicri 132’nin zilhicce ayında zalim Emevi iktidarı son bulmuştur.  
İmam Ca’fer-i Sâdık anlatıyor:
“Babam ölüm döşeğinde iken bana şöyle dedi: Ey Ca’fer! Sana ashabıma iyi davranmanı tavsiye ediyorum.’ Dedim ki: ‘Sana feda olayım! Allah’a yemin ederim ki, onları bırakmayacağım. Onlardan biri Mısır’da bile olsa bir başkasından bir şey istemesine (veya bir başkasına bir şey sormasına) gerek kalmayacaktır.’”  
İmam Muhammed Bâkır da ashabına, oğlu Ca’fer’e uymalarını tavsiye etmiştir. Bir gün şöyle buyurmuştur: “Beni yitirdiğinizde (oğlu Ca’fer’i işaret ederek) buna uyun. Çünkü o benden sonraki imam ve halifedir.”  
“Abdullah b. Velid anlatıyor:
İmam Ca’fer, kendilerini sevenler hakkında şunları söylüyor: (Bu topluluk İmam Muhammed Bâkır’ın vefatından sonra Kûfe’de kendisine baş sağlığına gelen kimselerdi).
Mervanoğulları döneminde Ebu Abdullah’ın (İmam Ca’fer’in) yanına girdik. “Kimlerdensiniz?” buyurdu. “Kûfeliyiz” dedik. 
Buyurdu ki: “Hiçbir şehrin halkı Kûfeliler kadar bizi sevmemiştir. Özelikle de şu grup (burada Ehl-i Beyt’i sevenleri kastetmektedir). Allah insanların bilmediği bir şeye sizi hidayet etti. Bu yüzden insanlar bize buğzederken siz bizi sevdiniz. İnsanlar bize karşı çıkarken siz bize biat ettiniz. İnsanlar bizi yalanlarken siz bizi tasdik ettiniz. Allah sizi bizim hayatımızla yaşatsın ve bizim ölümümüzle öldürsün.”  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.