15 Şubat 2014 Cumartesi 00:01
‘Benim hakkım Allah’ın hakkıdır’
Birçok hadiste Resûlullah’tan (s.a.a.) şöyle nakledilmiştir: “Ya Ali, Allah’ı Benden ve senden başkası (hakkıyla) tanımamıştır ve Beni Allah’tan ve senden başkası (hakkıyla) tanımamıştır ve seni Allah’tan ve Benden başkası (hakkıyla) tanımamıştır.” (Ravzatü’l-Muttakîn, c.5, s.492). 
Resûlullah (s.a.a) buyurdu ki:
“Bilin ki, kim Ali’yi tanır ve onu severse, Allah ölüm meleğini peygamberlere gönderdiği gibi ona gönderir ve Münker ve Nekîr’in korkularını ondan uzaklaştırır. Mezarını nurlandırır ve onu yetmiş yıllık mesafe kadar genişletir ve Kıyâmet günü onun yüzünü ak eder.” (Bihârü’l-Envâr, c.27, s.114).
Hz. Hüseyin’in (a.s.) naklettiği bir hadiste Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: 
“Kim Peygamberi (s.a.a) sevdiğini zanneder ama vasîyi sevmezse hiç şüphesiz yalan söylemiştir. Ve kim Peygamberi tanıdığını zanneder ama vasîyi tanımazsa hiç şüphesiz kâfir olmuştur.” (Vesâilü’ş-Şîa, c.18, s.562).
Ebû Salt-ı Hirevî’den senetli bir şekilde şöyle nakledilmiştir:
İmâm Rızâ’dan (a.s.) duydum ki, babaları kanalıyla Emirü’l-Müminin’den (a.s) şöyle naklediyordu: 
“Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle dediğini duydum: Ben Allah’tan (c.c.) duydum ki; ‘Ali b. Ebî Tâlib, Benim kullarım üzerindeki hüccetim, beldelerimdeki nurum ve ilmimin eminidir. Onu tanıyanı cehenneme sokmayacağım; Bana isyan etse (bazı günahları işlese) dahi… Onu inkâr edeni cennete sokmayacağım; Bana (bazı konularda) itâat etse dahi’ buyurdu.”(Bihârü’l-Envâr, c.27, s.116). 
Esbağ b. Nübâte, Emirü’l-Müminin’den (a.s.) şöyle duyduğunu nakleder:
“Beni ve hakkımı tanımayan kimsenin vay haline! Bilin ki, hiç şüphesiz benim hakkım Allah’ın hakkıdır; bilin ki, hiç şüphesiz Allah’ın hakkı benim hakkımdır.” (Bihârü’l-Envâr, c.38, s.29, Menâkıb-u Âl-i Ebî Tâlib, c.3, s.62)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.