08 Mayıs 2010 Cumartesi 00:00
Besmele her işin anahtarı
Şeytan, fitne ve fesadını icra ederek müminin kalbini istila etmeye çalışır, bu, onun tabii ve aslî vazifesidir. Kula düşen vazife ise, her işe ve söze Eûzü Besmele ile başlayıp hayır ümit ederek Hakk'ın kudret ve azametine sığınmaktır. ~|~

 

Nitekim, Peygamber Efendi- miz (sav) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: "Bir kimse günde bir kere Eûzü okumakla Allahü Teala'ya sığınsa, Allah, o kimseyi o gün korur". "Eûzü okuyarak günah kapılarını kapayınız. Besmele okuyarak taat kapılarını açınız" (Gunyet'üt Tâlibîn, s.148).
***
Resulullah sav) bir kimsenin şeytana küfür ve beddua ettiğini işitince, "Böyle deme; zira şeytan kibirlenir ve 'seni yenmek için elimden geleni yaparım' der. Ancak, Eûzü Besmele oku. Bu durumda şeytan küçülür, zerre gibi hor ve hâkir olur" buyurarak uyarıda bulunmuştur.
Ayet-i kerimelerde ise benzer manalara şöyle işaret edilmektedir: "Şüphesiz şeytan sizin için büyük bir düşmandır. Siz de onu düşman tanıyın. Lakin şeytan, cehennemlik olmanız için sizi kendi hizbine, tarafına davet eder" (Fatır: 35/6). "Takvaya erenler yok mu? Onlara şeytandan bir arıza iliştiği zaman iyice düşünürler. Bir de bakarsın ki onlar, görüp bilmişlerdir bile" (Araf: 7/201).
***
Mümin, hayata ferasetle bakan ve olumsuzlukları Allah'ın nûru ile görmesini bilen insandır. Şeytanın hükmedemeyeceği, giremeyeceği kalp, ârif-i billah olan marifet ehli, Hak dostu müminin kalbidir. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulur: "Benim gerçek kullarım var ya, senin onlar üzerinde hiç bir hakimiyetin yoktur" (İsra: 17/65).
Hadis-i Şeriflerde, şeytan aleyhi'l-lânenin hiçbir zaman boş durmayacağı belirtilerek iman ehline "ayık ol..!" uyarıları yapılmaktadır:
"Öfke şeytandandır. Şeytan ise ateşten yaratıldı. Ateş suyla söner. Öfkelenen abdest alsın" (Nesai).
"Aksırmak Rahmandan, esnemek şeytandandır" (Tirmizi). "Acele şeytandan, teenni Rahmandandır" (Tirmizi) (Teenni: temkinli, ihtiyatlı olmaktır).
"Feryat etmeden ağlayın; çünkü göz ve kalbden gelen şey Allah'tandır, elden ve dilden gelen şey, şeytandandır" (Buhari).
"Gece merkep anırırsa ve köpek havlarsa, şeytandan Allah'a sığının; çünkü hayvanlar sizin görmediklerinizi görürler" (İ.Sünni).
"Vesvese şeytandandır. Necaset temizlerken, vesveseden sakının" (Tirmizi).
"Cumada uyuklamak şeytandandır. Uyuklayınca yerinizi değiştirin" (İ. Ebi Şeybe).

RAHMETEN Lİ'L?ÂLEMÎN HZ. MUHAMMED (SAV) /
Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın kaleminden Gönül Sohbetleri

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.