07 Ağustos 2014 Perşembe 00:02
Bid’at uyduran Sünnet’i terk eder
Zurare şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a helâl ve haramla ilgili bir soru sordum, buyurdu ki: “Muhammed (sallallahu aleyhi ve âlihi)’nin helâl kıldığı kıyamete kadar her zaman helâldir. Muhammed’in haram kıldığı, kıyamete kadar her zaman haramdır. Bundan başkası olmaz, başkası gelmez. Ali (aleyhisselâm) şöyle derdi: Bir kimse bir bid’at uydurduğu zaman mutlaka bir sünneti terk etmiş olur.”
İsa b. Abdullah el-Kuraşî şöyle rivayet eder:
Ebu Hanife, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın yanına geldi. Ebu Abdullah dedi ki: “Ey Ebu Hanife! Duydum ki kıyas yapıyormuşsun, bu doğru mu?»
“Evet” dedi.
Dedi ki: “Kıyas yapma; çünkü ilk kıyas yapan kimse, ‘Beni ateşten, onu balçıktan yarattın’ (Sad, 76) diyen İblis’tir. İblis, ateşle balçık arasında kıyas yapmıştır. Eğer Âdem’in nuraniliğini, ateşin nuraniliğiyle karşılaştırsaydı, iki nur arasındaki üstünlük farkını anlardı, birinin diğerinden daha berrak olduğunu görürdü.” Kuteybe şöyle rivayet eder:
Bir adam, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a bir soru sordu, o da bu soruya gereken cevabı verdi. Sonra adam, şunları söyledi: “Sence şöyle şöyle olursa, o zaman nasıl bir görüş söylemek gerekir?”
İmam buyurdu ki: “Yavaş ol! Sana bir cevap vermişsem, bu Resûlullah’tandır. Bizde bir şey hakkında, ‘bence... şöyledir’ demek yoktur.” Ahmed b. Muhammed b. Halid babasından mursel olarak şöyle rivâyet eder:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) dedi ki: “Allah’tan başkasını dini meselelerde güvenilir sırdaş tutmayın. Aksi takdirde mü’min olamazsınız; çünkü Kur’ân’ın onayladığından başka bütün sebepler, soy birlikleri, akrabalıklar, sırdaşlıklar, bid’atlar ve şüpheler kesiktir, kopuktur. Helâl, haram ve insanların ihtiyaç duydukları her şeyle ilgili olarak kitapta veya sünnette bir açıklama mutlaka vardır.”
Mürazim Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
“Allah Tebareke ve Tealâ, Kur’ân’da her şeyin açıklamasını indirmiştir. Allah, kulların ihtiyaç duydukları hiçbir şeyi eksik bırakmamıştır.
Bir insan, ‘Keşke Kur’ân’da bu hususta bir ayet indirilmiş olsaydı’ diyemez. Çünkü mutlaka onunla ilgili bir âyet vardır.” 
Ömer b. Kays, Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
İmam’ın şöyle dediğini duydum: “Allah Tebareke ve Teâlâ, ümmetin ihtiyaç duyduğu her şeyi Kitabında indirmiş ve Peygamberine açıklamıştır. Her şey için bir sınır ve ona delâlet eden bir kanıt koymuştur. Bu sınırı aşanlar için de bir sınır (ceza) koymuştur.” (Usûl-i Kâfî’den)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.