03 Ağustos 2014 Pazar 00:02
Bid’atın karşısında Ehl-i Beyt vardır
Muhammed b. Müslim, Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
“Bir gün Emir’ül-Mü’minin Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) insanlara hitab etti ve şunları söyledi: “Ey İnsanlar! Fitnenin başlangıcı hevâ ve heveslere uyulur olmasıdır, Allah’ın Kitabına aykırı hükümlerin uydurulmasıdır. Bu uydurma kanunlar sayesinde, adamların adamlara egemen olmasıdır. Eğer bâtıl net ve açık olsaydı hiçbir akıl sahibine gizli kalmazdı ve eğer hak net ve açık olarak belli olsaydı insanlar arasında ayrılıklar olmazdı. Fakat ondan bir avuç, şundan da bir avuç alıp ikisini birbirine karıştırırlar ve sonra insanların önüne koyarlarsa, işte bu noktada şeytan dostlarını etkisi altına alır. Daha önce Allah’ın lütfuna nail olanlarsa kurtulur.”
Muhammed b. Cumhur el-Ammî, merfu olarak şöyle rivayet eder:
Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: “Ümmetim arasında bid’atlar ortaya çıktığı zaman, âlim olanların ilimlerini açığa vurmaları gerekir. Kim bunu yapmazsa Allah’ın laneti onun üzerine olur.”
Muhammed b. Cumhur, merfu olarak şöyle rivayet eder: “Bir kimse, bir bid’atçının yanına gelir, onu tazim edip saygı gösterirse, İslâm’ın yıkılması için çalışmış olur.”
Muhammed b. Cumhur, merfu olarak şöyle rivayet eder: Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: “Allah, bid’atçının tevbesinden yüz çevirir.” Orada bulunanlar, “Ya Resûlallah, bu nasıl olur?” diye sordular. Buyurdu ki: “Onun kalbine bid’at sevgisi oturmuştur.” Muaviye b. Vehb şöyle rivayet eder: Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)ın şöyle dediğini duydum: “Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: Benden sonra imana karşı komplo kurmak amacıyla ortaya çıkarılan her bid’atın karşısında benim Ehl-i Beyt’imden bir önder bulunur ve o, imanı koruyup savunur. Allah’ın ilhamıyla konuşarak hakkı duyurur, aydınlatır, düzenbazların hilelerini boşa çıkarır ve zayıfların dili olur. ‘Ey basiret sahipleri, ibret alın ve Allah’a güvenip dayanın’ (Haşr, 2).” Ebu Şeybe el-Horasanî şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum:
“Kıyas taraftarları, kıyas aracılığıyla bilgiye ulaşmak istiyorlar; ancak kıyasın onları haktan uzaklaştırmaktan başka bir katkısı olmaz. Kıyas yöntemiyle Allah’ın dininde isabetli bir sonuca ulaşılmaz.”
Fadl b. Sazan, merfu olarak Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) ve Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet eder:
“Her bid’at sapıklıktır ve her sapıklık da ateşe doğru giden bir yoldur.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137