19 Ekim 2006 Perşembe 00:00
Bin aydan hayırlı gece
Bugün mübarek Kadir Gecesini idrak edeceğiz. Öyle bir gece ki; ömre bedeldir. Öğle bir gece ki bin aydan daha hayırlıdır. İşte müslümanın bu gece yapması gerekenler... ~|~

 


Nebiyyi Muhterem (sav) tarafından Ramazan'ın yirmisinden sonraki gecelerde aranması tavsiye edilen Kadir Gecesi, öteden beri yirmi yedinci gecesi kabul edilerek kutlana gelmiştir. Bu konuda Rasûlü Ekrem (sav)'den bazı hadisler nakledelim. Efendimiz buyurur ki:

"İçinizden bazı insanların rüyasında Kadir Gecesi ilk yedide gösterildi. Yine içinizden bazı kimselere de son yedide gösterildi. Siz onu son onda arayın" (Müslim, Siyam, 208).

"... Siz onu son ondaki tek gecelerde arayın ..." (Müslim, Siyam, 212).
Bu konuda en kapsamlı rivayetlerden biri Ashâbı Kiram'dan Ebû Said ElHudrî Hazretleri'nin rivayetidir. Bu zât şöyle nakleder:
Ashâbı Kiram'dan Ubeyy b. Kâ'b Hazretleri, kardeşinin, Kadir Gecesinin yirmi yedinci geceye rastladığını, Peygamber Aleyhisselâm'ın o günün alâmetlerine dair verdiği bilgilere dayanarak tespit ettiğini söyler (Müslim, Siyam, 220).

İslâm kaynaklarında yer alan bilgiye göre Kadir Gecesi'nden başka "Cuma günü içinde icabet saati, beş vakit içinde sâlâti vustâ, ilâhi isimler arasında İsmi Azam, bütün tâat ve ibâdetler içinde rızâyı ilâhî, zaman içinde kıyamet, hayat içinde ölüm" gizlenmiştir. Bunun gayesi, mü'minleri Allah'a karşı olan kudsi vazifelerinde sürekli bir hassasiyet içinde bulundurmaktır.

Müminlere hediye
Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir. Başka peygamberlere böyle bir gece verilmemiştir
Allah'ın Resulü şöyle buyuruyor; "Allah Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi."Ve devam ediyor: "Allah indinde en kıymetli gece, Kadir gecesidir."
Resulullah efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu, uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti.
Resulullah efendimiz, "Beni İsrail peygamberlerinden 80 yıl Allahü teâlâya ibadet eden oldu" buyurunca, ashab?ı kiram hayret ettiler. Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam gelip; "Ya Resulallah, senin ümmetin bu peygamberlerin, 80 yıllık ibadetine şaşarlar. Allah sana ondan iyisini gönderdi" diyerek, "Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır" mealindeki âyeti okudu.

 "Kadir gecesi üç defa "La ilahe illallah" söyleyen müslümanın, birincisinde bütün günahları bağışlanır. İkincisinde Cehennemden kurtulur, üçüncüsünde Cennete girer."

Bu Geceyi Nasıl Değerlendirelim?
Sevgili Peygamberimiz: "Kim Kadir Gecesi'ni sevabına inanarak içtenlikle ihya ederse, geçmiş günahları yarğılanır" buyurmuştur (Riyâzü'sSâlihin, II, 464, BuhâriMüslim). Bu mübarek gecede:

  • İbâdet edilmeli, geçmiş namazlar kaza edilmeli, geçmiş namazı olmayanlar nafile kılmalı.
  • Kur'ân-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, Kur'ânı Kerim'e sevgi ve bağlılıklar tazelenmeli.
  • Peygamberimiz'e salâtü selâm getirmeli, O'nun şefaatini ümid etmeli, onun ümmetinden olmanın şuuruna ermeli.
  • Kalbi istilâ etmiş olan gaflet sisleri dağıtılmalı.
  • Tevbe ve istiğfar yapılmalı, ciddi bir nefs muhasebesi ile hatalardan dönmeye azmedilmeli, hayra yönelme istikâmetinde irâdeler kuvvetlendirilmelidir.
  • Allahü Teala'nın adı zikredilmeli. Tefekkür edilmeli. Zira Allah Teâlâ'nın zikriyle kalbler itminan bulur. 
  • Bol bol dua yapılmalı. Zira dua, kulları, Cenâbı Hakk'a yaklaştıran en ulvi vâsıtadır. Peygamber Efendimiz'in, şu duayı bu gece çok çok okuduğunu kaynaklar naklederler: "Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'lafve fa'fü anni"
    (Allah'ım; Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle)
  • Bu gece'nin hürmetine, Rabb'imizden bütün müslümanların bağışlanmalarını dilemeliyiz. Kadir gecesinin hayırlara vesile olmasını, İslâm âleminin birliğine vesile olmasını niyaz etmeliyiz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137