09 Nisan 2003 Çarşamba 00:00
Bir ustanın ulaşabileceği en yüksek nokta
Edirne Valiliği ve Belediye Başkanlığı'nın katkıları ile Trakya Üniversitesi Mühendislik ? Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve TMMOB Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği tarafından düzenlenen Mimar Sinan'ı Anma Haftası etkinlikleri başladı. Konferans vermek üzere programa katılan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, "Ricam, Edirne'de Sinan yolu çizilmesidir" dedi.

Sinan'ın en muhteşem

eseri: Selimiye

Mimar Sinan Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan tören, Deveci Han Kültür Merkezi'ndeki programla devam etti. Mühendislik ? Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Erol Akata, "Eserleriyle uygarlığa damgasını vuran Büyük Mimar Sinan, bugüne kadar her 9 Nisan günü çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Kuşkusuz Sinan, mimarlık ve sanat tarihindeki önemli ve değerli örnekler arasında yer alan yapıtlarıyla evrensel değerlerimizden birisidir. En muhteşem eseri olarak kabul edilen Selimiye'nin Edirne'mizde bulunması hepimiz için ayrıca bir gururu sebebidir" şeklinde konuştu.

Büyük u~|~stanın ulaştığı en yüksek düzey

Selimiye Camii'nin 1569 ? 1575 yılları arasında, Sultan 2. Selim'in emri ile yapıldığını ifade eden Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu da, "Selimiye Camii sitrüktürel yapıyla estetik öğeleri içinde barındıran ve dinsel mimari alanda büyük ustanın ulaştığı en büyük düzeyi gösteren bir eserdir. Selimiye'nin dışında Alipaşa Çarşısı, Defterdar Camii, Tunca Nehri üzerinde inşa edilmiş olan Yalnızgöz Köprüsü gibi Mimar Sinan'a ait eserlerin dışında pek çok mimarın göz nuru, ustalığı olan tarihi eserler Edirne'ye bugünkü kimliğini kazandırmaktadır" şeklinde konuştu. Edirne'nin tarihi ve kültürüyle Türkiye'de ve Balkanlar'da müstesna bir şehir olduğunu belirten Edirne Valisi Fahri Yücel ise "Edirne olarak tarihi mirasa sahip çıkmak açısından önemli çalışmalar yapılıyor. Trakya Üniversitesi, belediye, valilik, sivil toplum kuruluşları ciddi çaba içindeler. Her kurum kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorunda" diye konuştu.

Mimar Sinan'ın eserlerini izleyen bir yol çizilmeli

"Çağdaş Sinan'ı Anlamak ve Anmak" konulu konferansı vermek üzere programa katılan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, ilk yapıtlarından başlayarak, Mimar Sinan'ın eserlerini izleyen bir yol çizilmesini istedi. Aynı ricayı Diyarbakır Valisi'ne de ileten Sözen, öncelikle kuşaklar arasındaki bağın güçlü ve anlaşılabilir olması gerektiğini belirtti. Sözen, en büyük mirası eğitim, yerel yönetimler ve merkezi yönetimlerin birlikte koruması gerektiğini vurguladı. "Ricam, 'Sinan Yolu' diye bir yol çizilmesi" diyen Sözen, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sinan'ın tüm eserlerini görecek şekilde yolunu çıkarın. İlk eserinden başlayarak, onun vardığı noktaya kadar. Selimiye'nin gölgesindeki onarımı yapılan Hafızağa Konağı ile kent bilinci aynı metrekarede Selimiye gölgesinde oluşacak. Değiştirmek, düzeltmek kentin yüzünü yıkamak zorundasınız. Bizler sorumluluk taşıdığımız zaman varız. Mimar Sinan'ın altında ezilmemek için her değişen zaman içinde farklı yerde durmayı bilmek gerekir. Elinizdeki büyüklükler umudu pekiştirmektedir. Değiştirmek, düzeltmek ve kentin yüzünü yıkamak zorundasınız." Yapılan konuşmaların ardından Edirne Valisi Fahri Yücel, Prof. Dr. Metin Sözen'e Hafızağa Konağı'nın kapı tokmağını hediye etti. Daha sonra Deveci Han Sergi Salonu'nda "Proje ve Fotoğraf", "Edirne'de Restorasyon Çalışmaları ve Fotoğraflar" ve "Anadolu'da Sivil Mimarlık ve Ev Geleneği Fotoğrafları" konulu sergilerin açılışı yapıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137