31 Mayıs 2015 Pazar 00:53
‘Biz, Allah’ın ilminin bekçileriyiz’

Ebu Basir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’a dedim ki: “Sen ancak bir uyarıcısın, her kavim için yalnız bir hâdî (hidayet edici) var” (Ra’d, 7) âyetinin manası nedir?
Buyurdu ki: “Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) uyarıcıdır. Ali de yol göstericidir, ey Ebu Muhammed, sence bugün bir yol gösterici var mıdır?”
Dedim ki: “Evet, vardır. Sana kurban olayım. Her zaman siz Ehl-i Beyt’ten olan bir yol göstericinin ardından yine sizden bir yol gösterici çıkmıştır ve nihayet görev size gelmiştir.”
Bunun üzerine İmam şöyle buyurdu: “Allah sana rahmet etsin. Ey Ebu Muhammed! Eğer bu âyet, bir adama indiği zaman adamın ölümüyle birlikte âyetin hükmü de ortadan kalksaydı, kitabın bütünü ortadan kalkmış olurdu; ancak âyet diridir ve geçmişler hakkında geçerli olduğu gibi geride kalanlar hakkında da geçerlidir.”
Abdurrahim el-Kasir, Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’dan, “Sen ancak bir münzirsin (uyarıcısın), her kavim için yalnız bir hâdî (hidayet edici) var” (Ra’d, 7) âyetiyle ilgili olarak şöyle rivayet etmiştir:
“Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) uyarıcıdır. Yol gösterici de Ali (aleyhisselâm)’dır. Allah’a yemin ederim ki, yol göstericilik görevi, kıyamete kadar bizden ayrılmayacaktır ve şu anda bile bu görev bizdedir.”
Abdurrahman b. Kesir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “Bizler, Allah tarafından görevlendirilen emir sahipleri (imam, halife), O’nun ilminin bekçileri ve Allah’ın vahyinin içinde yer aldığı heybeyiz.”
Sevre b. Kuleyb şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm) bana dedi ki: “Allah’a yemin ederim ki, bizler Allah’ın göklerindeki ve arzındaki bekçileriyiz. Altın ve gümüşü korumak için değil kuşkusuz. Bizler Allah’ın ilminin bekçileriyiz.” Sedir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’a dedim ki: “Sana kurban olayım. Siz Ehl-i Beyt’in görevi nedir?”
Buyurdu ki: “Biz, Allah’ın ilminin bekçileri, Allah’ın vahyinin mütercimleri, göğün altında ve yerin üstünde yaşayanlara sunulmuş Allah’ın kesin hüccetleriyiz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137