01 Haziran 2015 Pazartesi 00:21
‘Bizim aracılığımızla Allah’a kulluk sunulur’

Ebu Hamza şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Ca’fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum:
“Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) dedi ki: Allah Tebareke ve Teâlâ şöyle buyurdu: ‘Senin ümmetinden bedbaht olanların Ali’nin ve Senden sonraki vasilerin velayetini terk etmeleri nedeniyle, onların aleyhindeki kanıtım tam anlamıyla gerçekleşmiştir. Çünkü Ali ve diğer vasilerde, Senin ve Senden önceki peygamberlerin sünneti bulunur. Onlar, Senden sonra Benim ilmimin bekçileridir.’
Resûlullah buyurdu ki: And olsun ki, Cebrail, benden sonraki vasilerin adlarını ve babalarının adlarını Bana bildirmiştir.”
Abdullah b. Ebu Ya’fur şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) şöyle dedi: “Ey İbn Ebu Ya’fur! Hiç kuşkusuz Allah birdir, birliğinde tektir. Emrinde tek ve ortaksızdır. Allah bir halk yarattı ve onları bu iş (hilâfet, imamet) için seçti. İşte bu halk biziz. Ey İbn Ebu Ya’fur! Biz Allah’ın kulları üzerindeki hüccetleri, O’nun ilminin bekçileri ve önderlik misyonunun uygulayıcılarıyız.”
Ali b. Ca’fer, Ebu’l–Hasân Musa (aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) dedi ki: “Allah Azze ve Celle, bizi yarattı ve yaratılışımızı güzel kıldı. Bize şekil verdi ve şeklimizi güzel yaptı. Bizi göklerinin ve arzının bekçileri yaptı. Ağaçlar bizimle konuşur ve bizim aracılığımızla Allah Azze ve Celle’ye kulluk sunulur. Eğer biz örnek olmasaydık, Allah’a sahih anlamda bir kulluk sunulmayacaktı.”
el–Ca’ferî şöyle rivayet etmiştir:
Ebu’l–Hasân er–Rıza (Ali b. Musa aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: “İmamlar, Allah Azze ve Celle’nin arzındaki halifeleridir.”
Ebu Basir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm) buyurdu ki: “İmamlar, Allah Azze ve Celle’ye açılan kapılardır, bu kapılardan girilerek Allah’a varılır. Eğer imamlar olmasaydı, Allah Azze ve Celle bilinmeyecekti. Allah, Tebareke ve Teâlâ, onlar aracılığıyla kulları üzerindeki kanıtlarını tamamlar.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100