22 Şubat 2014 Cumartesi 00:01
Bütün ilim Hz. Ali’de toplandı
Ebû Hamza Sümâlî, İmam Bâkır’dan (a.s), Hz. Ali’nin (a.s.) şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Hiç şüphesiz Resûlullah (s.a.a.), bana bin kapı öğretmiştir ki, her kapı bin kapıyı açmaktadır.” (Bihârü’l–Envâr, c.26, s.29; El–İhtisâs, s.276; Kenzü’l–Ummâl, c.13, s.114).
İmam Cafer es–Sâdık şöyle buyurdu: “Resûlullah (s.a.a.) Ali’ye (a.s.) bir kapı öğretti ki ondan bin kapı açılır.” (Bihârü’l–Envâr, c.26, s.29).
Hz. Ali (a.s.), soru sormak isteyen bir Yahudi’ye hitaben şöyle buyurdu: “İstediğiniz şeyden sorabilirsiniz. Hiç şüphesiz Peygamber (s.a.a), bana ilimden bin kapı öğretmiştir ve her kapıdan benim için bin kapı ayrılmıştır. O hâlde sorun onlardan.” (Keşfü’l–Yakîn, s.432).
İmam Cafer es–Sâdık (a.s.), babası İmâm Bâkır’dan (a.s) şöyle nakletmiştir: “Hiç şüphesiz Peygamber (s.a.a.), Ali’ye (a.s.) bin kelime anlatmıştır ki her kelime bin kelimeyi açmaktadır.” (El–İhtisâs, s.279).
Ebû Hamza Sümâlî, İmâm Zeynü’l–Âbidin’den (a.s.) şöyle nakletmiştir: “Resûlullah (s.a.a.), Ali’ye (a.s.) bir kelime öğretti ki bin kelimeyi açmaktaydı ve o bin kelimenin her birisi ise bin kelimeyi açmakta.” (El–İhtisâs, s.279).
İmam Cafer es–Sâdık (a.s.) şöyle buyurdu: “Resûlullah (s.a.a.), Ali’ye (a.s.) bin kelime ve bin kapı vasiyet etti ki her kelime ve her kapı bin kelime ve bin kapıyı açmaktaydı.” (Bihârü’l–Envâr, c.40, s.132; Gâyetü’l–Merâm, s.519).
Esbağ b. Nübâte, Emirü’l–Müminin Ali’den (a.s.) şöyle duyduğunu nakletmektedir: “Hiç şüphesiz Resûlullah (s.a.a.) bana, geçmişte olan ve Kıyâmet’e kadar olacak helal ve haramdan bin kapı öğretti ki, her kapı bin kapıyı açmaktadır ki toplam bir milyon kapı eder. Hatta ben ölümlerin belaların ve insanlar arasındaki ihtilaflarda nasıl hüküm verileceğinin ilmini biliyorum.” (El–İhtisâs, s.276; Gâyetü’l–Merâm, s.519; Bihârü’l–Envâr, c.26, s.30; İhkâkü’l–Hak, c.6, s.41).
Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir. “Resûlullah (s.a.a.), dilini benim ağzıma koydu; bununla kalbimde bin ilim kapısı açıldı ki her birisinden de bin kapı açılmaktadır.” (İhkâkü’l–Hak, c.6, s.42).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.