01 Kasım 2002 Cuma 00:00
Cazibe Irmak;
İnsan, Allah'ın verdiği akıl nimeti sayesinde yeryüzüne egemen olmuştur. Ürettiği düşüncelerin doğrultusunda buluşlar, keşifler yapmış, aletler icat etmiş; böylece teknik alanda gelişmiştir. Oluşturduğu bilgi ve düşünce sistemlerine uygun toplumlar kurmuştur. Ancak uygarlık alanındaki tüm gelişmelere karşın insanlık manevi bir doyumsuzluk içindedir. Yaşadığı bunalımlar, çağın hastalığı olarak nitelendirilmektedir uzmanlarca.

İman sahibi insan için ise; İslam; düşüncesinin doğru yoludur, onu iç aleminde yaşadığı çalkantılardan kurtarıp feraha çıkaran İsla,m dünsayısını şereflendiren, ilim ve düşünceleriyle Müslümanlara yol gösteren değerli insanların eserleri başvurulacak kaynak olabilir huzur arayışındaki Mümine. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve daha nicelerinin düşüncelerini rehber seçebilir Müslüman.

Düşüncelerin; insanın davranışlarını, hareket tarzını, moral durumunu, isteklerini, kısaca tüm hayatını yönlendirdiği bilinmelidir. Bir Müslüman öncelikle kendi benliğiyle ilgi~|~li olumlu düşünceye sahip bulunmalıdır. Kendini şerefli, mükemmel bir varlık olarak yaratan Allah'a kulluk etmesi gerektiği, düşüncelerinin temelini oluşturmalıdır. Kainatın Efendisi yüce Peygamberimize ümmet olabilme şerefine eriştiren Allah'a her an şükredebilmelidir. Kendine saygısı olmayanın kutsal değerleri de önemsemeyeceğini bilerek hayatına çeki düzen vermeli. İslam dininin önerdiklerini yaşayışına geçirip benimserken; yasaklarından uzak durmaya özen ve çaba göstermelidir.

Bir Müslümanın aklından hiç çıkarmaması gereken en güzel düşüncelerden biri de ayet ve hadiste geçmektedir.

"Bir insan kendisi için istediğini, başka bir Mümin için istemedikçe olgun Mümin olamaz. Bu düşünceden hareket eden Müslümanın dünyasında kıskançlık, çekememezlik, çıkarcılık türü olumsuzluklar yer almaz.

Müslümanın sahip olduğu doğru düşünceler, yakın çevresinden başlayarak geniş bir alana yansımalıdır en yararlı davranışlar olarak. Düşüncelerinin doğrultusunda hareketle toplumda dostluğu, kardeşliği, barışı, yardımseverlik ve dayanışmayı sağlayarak yaşatmalıdır İslamı müminler.

İnsanların sayısız yararlar elde ettiği doğal çevre konusunda da düşünebilmeli Müslüman ince ve derin. Bugün kendisinin ve çağdaşlarının, yarın ise gelecek kuşak olan çocuklarının yaranlanacağı bilinciyle korumalı çevreyi.

Yüce Yaratan'ın özenle kurduğu varlık aleminde O'nun eşsiz sanatını ibretle izlemeli. Her birinde hikmet bulunan binbir güzellikte Allah'ın sonsuz ilim ve yaratma kudretini bir de gönül gözüyle kavrayabilmeli.

Bir insan, İslam dininin temel hükümleri olan doğru düşüncelerin içinde hareket ederek görevlerinin bilincinde sorumluluk sahibi Müslüman olur. Dünya ile ilgili işlerinde faziletli, ibadetlerinde ise ihlaslı yapar üzerine düşeni. Zorluk, sıkıntı ve engellerin geçici olduğunu düşünerek; sabır ve azim gösterir. Başarı için umut, kutlu ve sevinçli günler için paylaşma düşüncesini, duygusunu yaşatır hayatında.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.