29 Ekim 2002 Salı 00:00
Cazibe Irmak; İman ve vatan sevgisi
Yüreğinde taşıdığı iman ile, Allah'ın huzurunda makbul bir kul: toplumda ise güvenilen, fazilet sihibi bir kişi olarak yerini alır. İman, Allah'ın emirlerine uygun yaşamayı gaye edinmiş insanın en büyük manevi kuvveti; Peygamberimizin (sav) yolunu seçmiş Müslümanın ruh dünyasının en değerli rehberidir.

İman, vatan sevgisiyle bütünleştiği zaman ise yüreklerden taşıp gözle görülebilen gerçeklere dönüşür. Yüce değerlerin doruğunda sonsuzlaşır. Tarihimiz bunun sayısız örnekleriyle doludur.

Türk ulusunun asil karakteriyle özdeşleşmiş olan özgür ve bağımsız yaşama tutkusu, onun yüreğindeki güçlü bir imanın sonucudur. Yapılan savaşlardaki amaç; din ve vicdan özgürlüğünü, can, mal ve namus güvenliğini sağlamak içindi. Düşmana karşı yetersiz maddi kuvvetle çarpışan atalarımız; vatanı savunurken iman dolu göğsünü siper yapmıştır. Böylece Peygamberimizin yüksek Cennet makamıyla müjdelediği gazilik ve şehitlik derecelerine yükselmişlerdir.

Zamanın akışı içinde tarihin derinliğinden günümüze ula~|~ştığımız durakta ise ibret tablolarıyla karşılaşıyoruz. Onları iyi algılayıp doğru değerlendirmek için yüksek bilinç, üstün duyarlılık ve sağduyu gerek. Özellikle çoçuk ve gençlerin zihinlerine yurt, ulus, bayrak sevgisini, bağımsızlık kavramının önemini yerleştirebilecek eğitim son derece önemli. Bunun için aileden başlayarak eğitim kurumlarına ve kitle iletişim araçlarına dek pek çok kuruma görev ve sorumluluk düşüyor. Ülkenin geleceği olan çocuk ve gençlerini yarınlara en iyi biçimde hazırlayan toplum, dünyada ulus olarak varlığını sürdürebilir. Her şeyden önce vatanın "kutsal emanet" olduğu gerçeği belleklere çok iyi işlenmelidir. Yine çocuk ve gençlerin iç alemini aydınlatacak yüksek ahlaki değerleri benimsemesi sağlanmalıdır. Zorluk ve engeller karşısında asla sarsılmayacak güçlü bir imana sahip insanların moralleri de yüksek olur. Umutsuzluk ve yılgınlığa kolayca düşmez onlar.

Allah ve Peygamber sevgisiyle bütünleşmiş gerçek imanla yüreği dopdolu olarak dini duygularını yaşayan bir yeni nesil. Tarihini ve kültürünü öğrenip, onların değerini anlayarak koruyan ve sahip çıkan pırıl pırıl genç zihinler. Teslim aldığı ay?yıldızlı al bayrağını sonsuza dek bu güzel vatanın göklerinde dalgalandıracak yürekli insanlar...

Sevecen yaklaşım ve sevgi, anlayış dolu bir eğitimle onlara ulaşmak mümkün. Bu görevi yerine getirmeyi amaç edinmeliyiz yetişkinler olarak. İman ve vatan sevgisi gönüllerde taht kurduğu sürece çöküş değil, yükseliş olur. Cesaret ve azim anıtlarıdır yükselen. İyi, doğru ve güzel olan her şey o zaman vatanın her köşesini süsler çiçek çiçek.

Sonuç olarak imanla vatan sevgisi birbirinden ayrılmayan değerlerdir. İnançlı insanların gözleri arkada kalmaz ebedi aleme göçerken. Çünkü yetiştirdikleri hayırlı evlatları devralır, vatan denen kutsal emaneti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137