31 Ağustos 2006 Perşembe 00:00
Cehennem... O, ne kötü bir varış yeridir
Riya da, münafıkların bariz vasıfları arasındadır. Müminler arasında herkesten fazla inanmış gözüken bu tipler, yalnız kaldıklarında içlerindeki küfrü kusuyorlar ve karışıklık çıkarmak için yollar arıyorlardı. Esasen, münafığın kafirden ayrıldığı nokta da burasıdır. ~|~

Münafıkların sıfatları

Münafıkların, müslümanları bölmek ve aralarına düşmanlık sokmak için giriştikleri faaliyetlerin örnekleri pek çoktur. Bu örnekler bize, münafıkların belli başlı özelliklerini göstermektedir. Bunlar her devirde aynıdır ve her devirde müslümanlar, münafık tipinin karakter özelliklerini iyi tespit ederek ona göre davranmalıdır:
Korkaklık: Münafıkların, Allah Resulü ile beraber çıktıkları hemen her savaşta, şartların zorluğu, düşmanın fazlalığı; kalplerinde kök salmış olan küfrü ve nifakı harekete geçirmiş, ödleklik göstermişlerdir.

Dedikodu ve iftira: Münafıklar, müslümanlar arasında düşmalık ve fitne çıkarmak, müminleri gruplara ayırmak çabasıyla en basit hadiseleri bile iftira ve dedikodu malzemesi yapmışlardır. İfk hadisesi, bu gerçeğin ifadesidir.
İkiyüzlülük: Riya da, münafıkların bariz vasıfları arasındadır. Müminler arasında herkesten fazla inanmış gözüken bu tipler, yalnız kaldıklarında içlerindeki küfrü kusuyorlar ve karışıklık çıkarmak için yollar arıyorlardı. Esasen, münafığın kafirden ayrıldığı nokta da burasıdır. Kafirin düşmanlığı açık, münafığınki gizlidir.

İslam düşmanlarıyla

yaptıkları işbirliği: Münafıklar, İslam düşmanlarıyla birlik olmak suretiyle de Müslümanlara zarar vermişler ve adeta, "Küfür tek bir millettir" sözünü doğrularcasına, İslam'ın yok olması için uğraşanlarla işbirliği yaparak, Müslümanlara karşı bir güç oluşturmuşlardır.

Resulullah'ın (sav) münafıklara karşı takındığı tavır
Resulullah (sav), İslamiyet aleyhine yapılabilecek propagandalara mani olmak düşüncesiyle; kalplerindeki küfrü ve nifakı çok iyi bildiği bu insanları, müminlerin arasından kovmamış, ancak onlara karşı her zaman Cenabı Hakk'ın emrettiği gibi dikkatli ve tedbirli bir siyaset izlemiş; deyim yerindeyse, onları idare etmiştir. Ancak, öldüklerinde, cenaze namazlarının kılınmamasını ve başlarında dua yapılmamasını istemiş; münafıklar hakkında; "Bunlar hakkında Allah'tan mağfiret dileğinde bulunulsa da Allah, bunları asla bağışlamayacaktır" (Zad'ülMead, c.3, s.161) buyurmuştur.
Resulullah (sav), münafıkların işledikleri fiillere göre kendilerine gereken muameleyi yapardı. İçlerindekini ise Allah'a havale ederdi. Münafıklardan yüz çevirmek, onlara sert davranmak, Cenabı Hakk'ın emridir. Allahü Teala (cc), Tevbe Süresinin 73. ayetinde şöyle buyurmaktadır; "Ey Peygamber, kafirlere ve münafıklara karşı cihad et. Onlara karşı sert davran. Onların varacakları yer cehennemdir. O, ne kötü bir varış yeridir".
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100