29 Temmuz 2006 Cumartesi 00:00
Cenab-ı Hakk'ın şanına mahsus olan kutlu ay...
Recep ayı; Cenab'ı Hakk'a mahsus bir ay olduğu için, Allah'ın sıfatlarını bildiren İhlas sûresi bu ay boyunca sık sık okunmalıdır. Bu aya oruçlu olarak girilmeli ve bu ayda Allah'a çok sığınılmalıdır. Bu ayın 1'nci günü oruç tutanlara; 3 senelik, 2'nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3'cü günü oruç tutanlara ise 1 senelik nâfile oruç sevâbı verilir ~|~

Resulullah Efendimiz (sav) buyurmuşlardır ki, "Allahümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa'bane ve bellığnâ Ramazân".
Manası: "Allah'ım, bizim için Recep ve Şaban aylarını bereketli kıl ve bizi Ramazan'ı Şerif'e ulaştır".

Receb ayında bir günlük orucun sevabı
Sevban (r.a)'dan rivayet edilen bir hadiste şöyle geçiyor: "Resülüllah (s.a.v) ile yürüyorduk. Bir kabristana uğradık. Orada Allah Resulü (a.s) biraz durdu ve şiddetli bir şekilde ağlayıp, bana dönerek şöyle dedi:
"Ey Sevban! Burada yatanlar azap görmekte idiler. Allah'a dua ettim de, onların azaplarını hafifletti. Ey Sevban! Eğer bunlar Recep ayında bir gün oruç tutsalar ve onun bir gecesini ihya etselerdi, kabirlerinde azap görmeyeceklerdi."
"Ey Allah'ın Resülü! Bir gün oruç ve bir gecenin ihya edilmesi ile mi, onlardan bu kabir azabı önlenecekti?

"Evet, Ey Sevban! Beni Hak Peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, kadın erkek herhangi bir müslüman, Recep ayında bir gün oruç tutar veya bir gecesini ihya eder, sırf bunu Allah rızası için yaparsa, Allah ona gündüzü oruçlu, gecesi kıyamlı geçen bir senelik ibadet sevabı ihsan eder."

İhlas-ı Şerif'i çokça okumak
Receb-i Şerîf ayı ile ilgili şöyle bildirilmiştir: "Bu ay Allah'ın ayıdır. Bu aya oruçlu olarak girilmeli ve bu ayda Allah'a çok sığınılmalıdır. Bu ayın 1'nci günü oruç tutanlara; 3 senelik, 2'nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3'cü günü oruç tutanlara ise 1 senelik nâfile oruç sevâbı verilir"

Yine bu ay ile alakalı olarak hergün 100 defa Ihlâs-ı şerîf okunmasının büyük faydası olduğu kaydedilmektedir. Recep Ayı Cenab'ı Hakk'a mahsus bir ay olduğu için, Allahü Teâla'nın sıfatlarını bildiren İhlas sûresi bu ay boyunca sık sık okunmalıdır.
"Estağfirullâhel azıymellezi lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyumû ve etûbu ileyhi tevbete abdin zâlimin li nefsihi lâ yemlikü linefsihi mevten ve lâ hayâten ve lâ nüşurâ".
Manası: "Nefsine kötülük etmiş, ne ölürken ne hayatında, ne dirilirken nefsine sahib olamayan kulun tevbesi gibi, hayy ve Kayyum olan, kendinden başka ilah bulunmayan Allah'a istiğfar ederim".

Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyuruyor:
Kim bu istiğfarı Receb-i Şerif ayında yedi defa okursa, Allahü Teala meleklerine "Bu kulumun günah defterini yırtıp atınız" buyurur.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.