24 Ocak 2014 Cuma 00:01
Cennet’e ilk girecek kutlu insanlar
“Biliniz ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir.” (Yunus, 62).
Harezmi eserinde, Enes’den (r.a.) rivayetle Hz. Peygamber’in (s.a.a.) şöyle buyurduğunu yazıyor: “Ali ve Onun zürriyeti ve sevenleri (taraftarları) Cennet’e ilk önce gireceklerdir. Ve onlar Cennet’te Allah’ın ve Allah dostlarının komşularıdır.” (Menakıb, Harezmi, s.32).
Hakim Haskani eserinde, Ebu Hureyre’den rivayetle Hz. Resûlullah’ın (s.a.a.) şöyle buyurduğunu yazıyor: “‘İnsanların üzüldüğü ve insanların korktuğundan korkmazlar ve üzülmeyecekler, eğer onlar üzüldüğünde biliyor musunuz kimlerdir?’ Dedik ki: ‘Hayır ya Resûlallah.’ Hz. Resûlullah buyurdu: ‘Onlar, Ali bin Ebi Talib, Hamza b. Abdulmuttalib, Ca’fer ve Akil’dir.’ Hz. Resûlullah daha sonra, ‘Biliniz ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir’ ayetini okudu.” (Şevahidu’l-Tenzil, c. 1, s. 270).
“Belki de sen (müşriklerin:), ‘Ona (gökten)  bir hazine indirilseydi veya onunla beraber bir melek gelseydi’ demelerinden ötürü Sana vahyolunan âyetlerin bir kısmını (duyurmayı)  terk edeceksin ve bu yüzden ruhun daralacaktır. (İyi bil ki) Sen ancak bir uyarıcısın. Allah ise her şeye vekîldir.” (Hud, 12).
Bu ayetin tefsirinde Hz. İmam Ca’fer-i Sâdık (a.s.) şöyle buyurdu: “Ayet-i kerimenin iniş sebebi şudur: Hz. Peygamber (s.a.a.) bir gün İmam Ali’ye buyurdu ki: ‘Ey Ali! Allah’tan seni bana vezir kılmasını istedim ve kabul etti; seni vasim kılmasını istedim, kabul etti ve seni ümmetimin üzerine halifem olmanı istedim yine kabul etti!’
Hz. Peygamberin yanında duran, Kureyşliler’den iki kişi birbirine şöyle dediler: ‘Allah’a and olsun ki, su tulumunun içinde çürümüş, eskimiş bir tabak hurma, Muhammed’in Rabb’inden istediğinden daha hayırlıdır. Rabb’inden bir melek gelseydi de, ona yardımcı olsaydı veyahut ona mülk indirseydi de, fakirliğini giderseydi Allah’a and olsun ki, kendisi hak veya bâtılı Allah’tan dileseydi, isteği kabul edilecekti!’ Bunun akabinde Yüce Allah bu 
ayet-i kerimeyi indirdi.” (Kur’an’da Elh-i Beyt, s. 124).
Sünni alimlerden olan Hakim Haskani de bu ayetin te’vil ve tefsirinde yukarıda nakledilen hadise yakın bir hadis nakletmiştir. (Şevahidu’l-Tenzil, c. 1, s. 282-283).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.