04 Mart 2005 Cuma 00:00
Cennet'in toprağı hoştur
Resulullah (sav) buyurmuştur ki, "Mirac Gecesi'nde İbrahim (as) ile karşılaştım, Bana şöyle dedi: "Ey Muhammed ümmetine benden selam söyle ve şunu bildir ki; Cennet'in toprağı çok hoştur, suyu tatlıdır, arazisi düzdür (çakıllı tümsekli değildir). Onun ağacı da: 'Sübhanellahi vel Hamdülillahi vela İlahe İllallahü vallahü Ekber' dir" ~|~ Ebu Zer (ra) anlatır: "Ya Rasullullah beni bir yerlerde çalıştırmak istemez misin?" dedim. O da omzuma dokundu ve şöyle buyurdu: "Ey Ebu Zer sen zayıfsın, vazife de emanettir. Vazife ve sorumluluk Kıyamet Günü'nde pişmanlık ve alçaklıktır. Ama bu vazifenin hakkını yerine getiren üzerindeki vazife ile ilgili sorumluluğun gereklerini yapan hariç." (Müslim). Ebu Hureyre (ra) Rasulullah (sav)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Sizler idarecilik hususunda çok ihtiraslı olacaksınız ama bu da Kıyamet Günü pişmanlık olacaktır. " (Buhari).

Ebu Said(ra) ve Ebu Hureyre(ra) Rasulullah (sav)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmişlerdir: "Allah hiçbir Peygamber göndermemiş ve hiçbir halifeden bir halife tayin etmemiştir ki onun sır dostu olmasın. Bazı sır dostu ona iyiliği emreder, iyiliğe teşvik eder. Bazı sır dostu da kötülüğü emreder ve kötülüğe teşvik eder. Ancak günah ve hatalardan korunmuş olan ise Allah'ın koruduğu kimsedir." (Buhari). Aişe(ra) Rasulullah (sav)'in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Allah bir idarecinin hayrını dilerse ona doğru yardımcı kılar da idareci vazife ve sorumluluğunu unutursa ona hatırlatır, hatırladığında ona yardım eder ve eğer Allah bunun dışında dilerse ona kötü yardımcı kılar o da vazifesini unutursa ona hatırlatmaz, hatırlarsa yardım etmez. " (Ebu Davud). Aişe (ra) şöyle buyurmuştur: "Rasulullah (sav) bize evlerde mescidler yapmamızı ve onu temizleyip güzelleştirmemizi emretti." (Tirmizi, Ebu Davud, Müsned).

Semure b. Cündüb (ra) şöyle demiştir: "Rasulullah (sav) bize evlerimizde mescidler edinmemizi ve bunları da temiz tutmamızı emretti." (Tirmizi, Müsned). Abdullah b. Mesud (ra) Rasulullah (sav)'ın şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: "Mirac Gecesi'nde İbrahim (as) ile karşılaştım, Bana şöyle dedi: "Ey Muhammed ümmetine benden selam söyle ve şunu bildir ki; Cennet'in toprağı çok hoştur, suyu tatlıdır, arazisi düzdür (çakıllı tümsekli değildir). O 'nun ağacı da: 'Sübhanellahi vel Hamdülillahi vela İlahe İllallahü vallahü Ekber' dir." (Tirmizi, Taberani).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.