Bu haber kez okundu.

Çocuk ve Oyun
3?5 yaşlar

Pazıllar

Pazıllar çocuğunuzun göz koordinasyonu kurmasına, şekil ve kalıpları tanımasına yardımcı olurlar. Ayrıca pazıllar çocuğu problem çözmeye alıştırır, zihinsel hedefleri planlamaya teşvik eder ve konsantrasyon kurmayı gerektirirler. İlk etapta gömme kartonlar veya oyun panoları alınabilir, sonrasında az sayıda parçanın bir çevreye yerleştirildiği modeller tercih edilebilir. Büyük parçalardan oluşan yer pazılları genellikle bir sonrakiyle yapılabilir ve son olarak giderek daha fazla sayıda parçadan oluşan yapbozlar gündeme gelir.

Kalıp materyaller

Oyun hamuru, plastilin veya kil çocuğunuzun becerilerini farklı şekilde değerlendirmesine olanak sağlar. Çocuk başlangıçta ellerini değişik ve yeni bir tarzda kulanma zevkine vararak onları sıkabilir ve onlardan değişik şekiller yapabilir. Bununla beraber, küçük dönen miller, kesip çıkarmak için şekiller, çeşitli kalıplarda kullanılabilir.

Mum boyalar, tükenmez kalemler

ve tebeşir

Resim çizmek ilk etapta çocuğun el?göz ~|~koordinasyonunu ve becerisini geliştirmeye yarayan taklit türü bir etkinliktir, sonrasında yaş ve becerisine uygun mum boya ve tükenmez kalemlere ihtiyaç duyan çocuğunuz için artık keşif yönü olan bir aktivitedir. İlkönceleri iri, kısa, toksin içermeyen parafinli mum boyalarla işe başlayın ve daha sonra yıkanabilir keçeli kalemlere, renkli kalemlere ve tebeşirlere geçebilirsiniz. Resim çizmek çocuğunuzun ileride yazı yazarken ihtiyaç duyacağı modeller yapma, şekillerin kopyasını çıkarma gibi becerileri de kullanmasına olanak tanır.

İnşa oyuncakları

İyi bir inşa oyuncağı sağlam, kuvvetli, eklenebilen yapıda ve çocuğunuzun yaşına göre uyarlanabilir özellikte olmalıdır ve ona çok sayıda oyun aynama fırsatı sunabilmelidir. Oyuncak çocuğunuzun iki elini beraber kullanma becerisini geliştirirken, yaratcılık, plan yapma ve preblem çözme gibi yetilerine de işlerlik kazandırır. Parçalar birbirine sıkıca geçebilmeli fakat ayırmak küçük bir çocuk için güç olmamalı veya fazla dikkat gerektirmemelidir. Bazı oyuncak modellerinde minyatür insanlar, çiftlik hayvanları ve buna benzer aksesuarlar bulunabilir.

Taklit oyuncakları

Bu alet takımına bir iplik setine veya dantel kartlarına benzer bir oyuncak çocuğunuza yaptığınız birşeyi taklit etme olanağı verir, aynı zamanda zarif el ve parmak hareketlerinin gelişmesine, her iki elin birlikte kullanılmasına ve iyi el?göz koordinasonu kurmaya yardımcı olur. Bu tip oyuncaklar konsantrasyon ve problem çözme becerilerini geliştirir ve devamlı bir çaba gerektirir.

Minyatür oyuncaklar

Çok sayıda çocuk yalancıktan oynadıkları oyunlarda minyatür figürler kullanmaktan hoşlanır. Bunlar bir bebek evindeki bebekleri ve mobilyaları, çiftlik hayvanlarını, bir garaj setine veya demiryolu güzergahına uyabilen şekilleri veya itfaiyeci, astronot, doktor, hemşire ve benzeri figürleri içerir. Oyuncak arabalar da buraya eklenebilir. Bu şekillerin bir kısmında üç yaşının altındaki çocuklar açısından tehlikeli olabilecek bazı aksesuarlar yer alabilir.

OYUNCAKLAR VE GÜVENLİK

Bir oyuncağın güvenli olması için, iyi yapılmış, uzun süreli kullanıma elverişli, çok yönlü kullanım için dayanıklı, çocuğun yaşına uygun ve toksin içermeyen malzemelerden yapılmış olması gerekir. Güvenilir imalatçılardan temin edebileceğiniz, kaliteli, küçük bir oyuncak kolleksiyonu, daha ucuz ve kaliteli düşük oyuncaklardan maliyeti yüksek olmasına rağmen daha güvenli ve dayanıklıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100