10 Haziran 2015 Çarşamba 00:17
Cömert, Cennet’e yakın Cehennem’e uzaktır
İmam Gazali Hazretleri şöyle anlatıyor:
Peygamberimiz (s.a.a.) şöyle buyuruyor: “Mü’minin niyeti; amelinden daha hayırlıdır.” 
Hz. İsâ (a.s.) bir gün yolda İblis ile karşılaşır, bir elinde bal, diğerinde kül vardır. Hz. İsâ (a.s.) ona, “Ey Allah’ın düşmanı, bu bal ile külü ne yapacaksın?” diye sorar. İblis şöyle cevap verir: “Balı dedikoducuların ağzına çalıyorum ki, hiç dilleri takılmadan dedikodunun doruğuna ulaşsınlar. Külü ise başkaları onlara hor gözle baksın diye yetimlerin yüzlerine serpiyorum.” 
Peygamberimiz (s.a.a.) şöyle buyuruyor: “Yetim, tokatlandığı zaman ağlayınca onun sesinden Rahmân’ın Arş’ı sarsılır ve Allah (c.c.) meleklerine şöyle buyurur: Ey meleklerim! Ana-babasını toprak altında gizlediğim şu yavruyu kim ağlatıyor?” 
Yine Peygamberimiz (s.a.a.) şöyle buyuruyor: “Kim bir yetimi yedirir, içirir, barındırırsa, Allah (c.c.) onu kesinlikle Cennete koyar.” 
Ravzatü’l-Ulema adlı eserde bildirildiğine göre; Hz. İbrahim (a.s.) yemek yiyeceği zaman bir mil yürüyerek, birlikte yiyeceği birini arardı. 
Bir gün Hz. Ali (a.s.) ağlamış. “Niye ağlıyorsun?” diye sormuşlar. O şöyle cevap vermiş; “Yedi gündür evime misafir gelmiyor, Allah (c.c.) beni gözden düşürdü diye korkuyorum.” 
Peygamberimiz (s.a.a.) buyuruyor ki: “Yalnızca Allah (c.c.) rızasını dileyerek, kim bir açın karnını doyurursa Cennete girmesi kuvvetle umulur. Buna karşılık, kim bir aça yemek vermekten kaçınırsa, Allah da Kıyamet günü, onu faziletlerinden mahrum tutar ve cehennem azabına çarptırır.” 
Peygamberimiz (s.a.a.) buyuruyor ki: “Cömert, Allah’a, Cennete ve insanlara yakın Cehenneme uzaktır. Buna karşılık cimri ise Allah’a, Cennete ve insanlara uzak, Cehenneme yakındır.” 
Peygamberimiz (s.a.a.) şöyle buyuruyor: “Câhil fakat cömert bir mü’min Allah (c.c.) katında ibadete devamlı fakat cimri bir mü’minden daha sevimlidir.” 
Yine Peygamberimiz (s.a.a.) şöyle buyurur: “Kıyamet Günü şu dört kimse hesaplaşmasız olarak Cennet’e girer: 1— ilmi ile amel eden âlim. 2— Hacca varıp döndükten sonra ölünceye kadar onun bununla didişmeyen ve günah işlemekten titizlikle kaçınan kimse. 3— İslâmiyetin nüfuzunu artırmak için savaş alanında can veren şehit. 4— Helâl yollardan kazandığı maldan, gösterişe kapılmaksızın Allah (c.c.) yolunda bağışta bulunan cömert kimse. 
Bu dört kimse Kıyamet günü, ‘Sen mi daha önce gireceksin, yoksa ben mi diye Cennet kapısında tartışacaklardır.” 
İbn-i Abbas’dan (r.a.) rivayet edildiğine göre, Peygamberimiz şöyle buyuruyor: “Allah’ın öyle kulları vardır ki, halka fayda versinler diye, Allah (c.c.) onların eline varlık verir. Bu kimseler halkı nimetlendirmekten kaçındıkları takdirde, Allah (c.c.) ellerindeki varlığı alarak, başkalarına verir.” 
Peygamberimiz (s.a.a.) şöyle buyuruyor: “Cömertlik, dalları yeryüzüne sarkmış bir Cennet ağacıdır, bu dallardan birine tutunan kimse, onun rehberliğinde Cennet’e varır.” 
Peygamberimize (s.a.a.), “En faziletli amel hangisidir?” diye sorulduğunda, “Sabır ve cömertlik” diye buyurmuştur.
Resûlullah’a, “Yâ Resûlallah! Bana Cennet’e girmeme vesile olacak bir amel söyle” denildiğinde, “Yemek yedirmek, selâm vermek ve tatlı dilli olmak affa uğramayı icâb ettirir” buyurmuştur.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137