20 Mayıs 2007 Pazar 00:00
Dilini muhafaza et..!
Din konusunda tartışmanın ne kadar tehlikeli olduğunu belirten şu hadis?i şerife bakalım... ~|~


Ebû Hüreyre'den (r.a.) Resûlullah'ın (s.a.v.): "Kur'ân hakkında münakaşa etmek küfürdür" dediği rivayet edildi. (Tergib ve Terhib, c. 1 /195)
* Hayatta çok konuşmamayı, yerinde ve ölçülü konuşmayı prensip edinmek lazımdır. Arkadaşlarını güldürmek maksadıyla çokça konuşanların tehlikeli sözler söylemesi ihtimali çoktur. İyisi mi, boş konuşmaktan geri durulmalıdır.
İbn Ömer (r.a.) Resûlullah'ın (s.a.v.) bu mevzu ile ilgili şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir. "Allah'ın zikrinden başka şeyleri çok konuşmayın. Kuşkusuz çok konuşmak kalbi karartır. Allah'tan da en uzak olanlar, kalpleri kara olanlardır." (Tergib ve Terhib, c. 5/440?47)

* Konuşunca hep hakkı ve doğruyu söylemek gerektir.
İbn?i Mes'ud'dan (r.a.) rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle demiştir: "Doğru sözlülük iyiliğe götürür; iyilik de Cennet'e götürür. Adam doğru söyleye söyleye Allah nezdinde sıddıklar derecesine çıkar. Yalan söylemek fenalığa, fenalık da Cehennem'e götürür. İnsan yalan söyler (durur da), nihayet Allah nezdinde yalancı diye yazılır." (Riyazü's Salihin, c. 1/86)
Burada; "Her söylediğin hak olsun, ama her hakkı söylemeye senin hakkın yoktur", "Her söylediğin doğru olmalı, ama her doğruyu demek doğru değildir" prensiplerini her zaman göz önünde bulundurmak lazımdır.

* Söz söylerken, lafı eveleyip gevelememeli, dolaştırmamak, bir şey istenecekse önceden yağcılık mânâsına gelebilecek sözler söylememelidir. Meramı sözü uzatmadan doğrudan ifade etmelidir.
Konuşurken Uymamız
Gereken Ahlâk Kuralları
? Söyleyeceği sözün sonunu düşünerek ona göre konuşmak,
? Dünya ve ahiret için yararı olmayan sözleri söylememek,
? Sözleri ile kimsenin gönlünü kırmamak, konuşurken başkasının sözünü kesmemek,
? İnsanların makam ve şahıslarına göre konuşmak,
? Bir insanı öğerken aşırı gitmemek,
? Büyüklerin yanında yüksek sesle konuşmamak,
? Boşboğazlık, gevezelik etmemek,
? Konuşurken ağzını eğip bükmemek, bilgiçlik taslamamak, başkalarının sözlerinde kusur aramamak,
? Dilini kötü sözlere alıştırmamak, yalan söylemekten, yalan yere yemin etmekten, başkalarının aleyhinde konuşmaktan, koğuculuk yapmaktan, yalan yere söz vermekten sakınmak.
? Başkalarıyla alay etmemek, kimseye kötü bir ad takmamak,
? Söylenmemesi istenen bir sırrı başkalarına söylememek.
Peygamberimiz, kurutuluş yolu nedir? diye sorana şu cevabı vermiştir: «Dilini muhafaza et.» (Riyazü's?Salihin, c.3, s.107)
Ashabdan biri Peygamberimize: Kendim için korkacağım en tehlikeli şey nedir? dedi. Sevgili Peygamberimiz mübarek dilini eliyle tutarak: «İşte budur» (a.g.e., c.3, s.106) buyurdu.
Peygamberimiz (s.a.s.) bir hadisi şeriflerinde de şöyle buyurmuştur: «Allah'a ve âhiret gününe inanan kimse ya hayırlı söz söylesin veya sussun.»
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137