29 Kasım 2009 Pazar 00:00
'Din, güzel ahlâktır'
Hz. Muhammed (sav) alemlere rahmettir. "Beni Rabbim terbiye etti. En güzel terbiye ile terbiye etti" buyuruyor Resulullah. Allah'tan ayrılmıyor. Rabıtası direkt Allah'a. Allah'ın elinde, 'yed?i kudretinde. Onun elinin dışında değil. Allah öyle bir şekil vermiş ki, sadece maddi bir şekil de değil. ~|~

 

İnsanlar içerisinde davranış biçimleri bir örnektir O'nun. Cenab?ı Hak O'nu öyle bir programlamış ki, Resulüllah'ın mutlak kaderi mükemmel insan olmaktı. Bazılarının zannedip iddia ettiği gibi; "Şurada burada çalıştı da bunlar oldu. Akıllı, maharetli biriydi de doğru oldu" gibi iddialar çok yanlıştır, batıldır.
Onda o kabiliyet ve iktidar, sırf o risaletin, nübüvvetin nuru münasebetiyledir. Bütün dünya bir araya gelse, o vadide o kulvarda aynı medotla aynı gayeye varmak için çalışsa Hz. Muhammed (as) Efendimizin tırnağı olması mümkün değildir. Bastığı toprak olması mümkün değildir.
Bütün bunlar bir formülün neticesi değildir. Tamamen nasib?i ilahi Allah'ın lütfu ve keremidir. Ayette: "Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik" (Enbiya, 21/107) buyuruluyor. O, aleme rahmet olarak gönderilmiş, yani o bir vazifeye gönderilmiştir. O matlup; sen, ben ve bütün insanlık da taliptir. O Allah'ın matlubu, Allah'ın sevdiği seçtiğidir. Az evvel anlattığımızın dışa yansımasıdır bu. O peygamberin risaletinin ahlak olarak beşerin sıfatlarına yansımasıdır.
Cenabı Fahri Kainat Efendimiz, "Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim" (İman Malik, Muvatta, Hüsnül hukuk, 8) buyuruyor.
Maksat, gaye, o güzel ahlaktır. Kendisinden: "Ya Resulüllah din nedir?" diye sorulduğu zaman, ilginçtir; "Güzel ahlaktır" buyuruyor. Bir daha sorululuyor. Cevap yine "Güzel ahlaktır" oluyor. Demek ki güzel ahlak bir şey değil, çok şey. İşin özü bu.
Bir hanımdan bahsedilir Allah'ın Sevgilisine: "Ya Resulullah! Geceleri sabahlara kadar ibadet ediyor. Namazını kılıyor. Gündüzleri de hiç boş vakti yok, orucunu tutuyor. Ve fakat çevresindekileri rahatsız eden, çok geçimsiz biri". Normal mantığa göre, "Geçimsiz olması önemli değil" denmesi gerekir, öyle değil mi? Ama orada ibadetin önüne ahlak çıkıyor. Allah'ın sevgilisi o kadın hakkında: "Onda hayır yoktur, O cehennemliktir" buyuruyor.

İman ve İnsan, Prof. Dr. Haydar Baş

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.