23 Şubat 2009 Pazartesi 00:00
Din sizin için bir nasihattir
 Ebu Abdir?Rahman Abdullah b. Ömer b. El?Hattap'dan şöyle demiştir:
Resulullah (sav)'dan işittim şöyle buyurdu: ~|~

 

"İslam beş şey üzerine kurulmuştur. Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed'in onun kulu ve Resulu olduğuna şahitlik etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekati vermek, Beyti (Kâbe'yi) haccetmek, Ramazan'da oruç tutmak".
Bu hadisi Buhari ve Müslim rivayet etmiştir.
Ebu Abdir?Rahman Abdullah b. Mesud (ra)'dan şöyle demiştir:
Doğru söyleyen ve doğruluğu tasdik olunan Resulullah (sav) bize şöyle anlattı:
"Sizlerden herbirinizin yaratılışı ana rahminde nutfe olarak 40 günde toplanır. Sonra aynen öyle (kırk günde) alâka olur. Sonra aynen öyle et parçası olur. Sonra oraya bir melek gönderilir. O na ruhu üfler. Ve şu dört kelimeyi: Rızkını, ecelini, amelini, şaki mi yoksa said mi olacağını yazması emredilir. Kendinden başka ilah olmayana yemin ederim ki sizden biri cennet ehlinin amelini işler, o hale gelir ki, kendisi ile cennet arasında bir arşın kalır. Derken yazgı onun önüne geçer, cehennem ehlinin amelini işlerde cehenneme girer. Yine sizden biri cehennem ehlinin amelini işler. O hale gelir ki kendisi ile cehennem arasında bir arşın kalır. Derken yazgı onun önüne geçer. Cennet ehlinin amelini işler de cennete girer".
Bu hadisi Buhari ve Müslim rivayet etmiştir.
Mü'minlerin annesi Ümmü Abdullah Aişe (ra)'den şöyle demiştir. Rasulullah (sav) şöyle buyurdu: "Kim bizim bu işimize (dinimize) sonradan birşey ihdas ederse o reddolunur".
Bu hadisi Buhari ve Müslim rivayet etmiştir. Müslim'in diğer bir rivayetinde ise şöyle denilmiştir: "Her kim emrimize uygun olmayan amel yaparsa reddolunur".
Ebu Rukayyete Temim b. Evs ed?Dariyy (ra)'den Rasulullah (sav):
"Din nasihattir", buyurdu.
Biz: "Kim için?" dedik.
Rasulullah (sav): "Allah için, Kitabı için, Rasulü için, Müslümanların imamlar (devlet başkanları) için ve bütün Müslümanlar için", diye cevap verdi.Bu hadisi Müslim rivayet etmiştir.
Abdullah b. Ömer (ra)'den: Demiştir ki, Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur:
"Ben, Allah'tan başka ilâh olmadığına şahitlik edinceye, namazı dosdoğru kılıncaya, zekâtı verinceye kadar insanlarla harbetmekle emrolundum. Bunları yaptıkları zaman İslâmın hakkı (olan had cezaları) hariç kanlarını ve mallarını benden korumuş olurlar. (İçlerinde gizledikleri) hesapları Allah'a aittir". Bu hadisi Buhari ve Müslim rivayet etmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100