10 Ocak 2009 Cumartesi 00:00
Dinlerarası diyalog, kilise kültürünün nakli demek
II. Vatikan Konsili, kilisenin misyoner faaliyetleriyle ilgili kararında Hıristiyan mesajının Hıristiyan olmayan diğer kültürlere sokulmasıyla ilgili görüşler ortaya koymaktadır. ~|~

 

Buna göre yerel kiliseler milletlerin ve farklı din mensuplarının sahip olduğu ve Mesih'e miras olarak verilen bütün zenginlikleri tespit etmek ve elinde tutmak durumundadır. Çünkü bu zenginlikler Hıristiyan olmayan milletlere Tanrı tarafından ödünç verilmiştir. Ad Gentes'de Hıristiyan olmayan milletlerin sahip olduğu kültürel zenginliklerin kilise hayatına uygun hale getirilmesine işaret edilmektedir. Bir Hıristiyan'ın misyoner olarak Tanrı'nın çeşitli milletlere dağıttığı zenginliği öğrenmesi gerektiğinden bahsedilmektedir. Yerel kiliselere ait dinî enstitülerin diğer geleneklerde bulunan dindar, zâhidâne ve tefekküre dayalı hayat tarzının ne şekilde Tanrı tarafından bazı eski kültüre İncil'in vaazından önce tohumlar halinde saçılmış ve Hıristiyanların dinî hayatına uygun hale gelmiştir.

MOON TOPLULUĞU VE MİSYONERLİK
Aynı şekilde dinî enstitülerin misyon bölgelerinde Tanrı'nın sevgi ve haşmetinin Hıristiyan olmayanlar arasında delilleri olarak Hıristiyan olmayan cemaatlerin dinî geleneklerine uygun bir tarzda kurulmalarının gerekliliği vurgulanmıştır. Bu sebeple yerel kiliselerin evrensel kilisenin unsurlarını içinde bulundukları kültüre aşılamak durumunda oldukları ifade edilmiştir.
Diyalog ve misyonerliğin yayılması sürecinde Moon Topluluğu'nun etkinliği göze çarpmaktadır. Diyalogda başı çeken bir diğer Hristiyan kuruluşu da Moon Topluluğu'dur.
Topluluğun lideri Rahip Moon, diyalog yoluyla Doğu dinlerini (Budizm ve İslam) Hıristiyanlıkla karıştırarak bir karışım oluşturmayı amaçlıyor.
ABD'de devletin resmî kayıtlarında yer alan üye, gelir ve amaçları bildirilmiş yaklaşık 200 kadar Birleşik Sıfatlı Kilise vardır. Bu kiliselerin bir kısmı kendilerini Mesih ve Mehdi ilan edenlerce kurulmuşlardır. Bunlar diğer Hıristiyan kiliselerince reddedilmiş olup adeta birer 'şirket kilise'dir.

Dini ve Milli Bütünlüğümüze Yönelik Tehditler /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137