25 Ekim 2008 Cumartesi 00:00
Diyaloğun acı meyveleri -II
Geçen Ramazan boyunca müşahede ettiğimiz, Avrupa'daki Türkler arasında dinlerarası diyalog çalışmalarının hangi acı ve yabani meyveleri verdiğine birkaç örnek verelim: ~|~

 

...
5-Mevlit kandilinin, Miraç kandilinin İncil müzesinde Harun-Yahya kilisesinde kutlanılması. (Hollanda)
6-Papazın bayram namazında camide minbere çıkıp konuşma yapması (Roterdam) ve yine papazın vaaz kürsüsünde oturup İslam ve Hıristiyanlık konusunda konuşması (Honnover)
Anlaşılan o ki diyalog doludizgin gidiyor, bileşik kaplar gibi Türkiye'yi de, İslam ülkelerini de sarıyor.
Bu tarz inanışlar, davranışlar küfürdür ve küfre vesile olur. Domuz eti kati hükümle haramken, Müslüman kadınların müşriklerle evlenmesi yasakken, müşriklere saygı göstermenin, dualarına âmin demenin, kilise ve havralarını hakkın temsil edildiği mabet görmenin küfür olduğu gerçekken bütün bu olanlar ve daha niceleri deccal fitnesi değil de nedir? Allah (CC) bu fitneden korusun.
Dünyada cereyan eden, ülkemizde vuku bulan maddi-manevi, ekonomik-siyasi, kültürel ve sosyal bunca hadiseler, zulümler, haksızlıklar, krizler ve ibretamiz olaylar karşısında, insanların duyarsız ve sessiz kalması, hatta donuklaşması, bazılarının da menfaatinden veya korkularından dolayı ehli kitabın arasında dolaşması (onlarla dost olması, batıllarını hak görmesi) "Ne oluyoruz? Bu insanlar niye böyle ?" diye merakları celbediyor.
Kâfirlerin açıktan, münafıkların gizliden, mürtetlerin imandan sonra girdikleri küfür yolu nedeniyle ortak halleri şudur:
"Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Onların gözlerine de bir çeşit perde gerilmiştir ve onlar için (dünya ve ahirette ) büyük bir azap vardır." (Bakara:7)
"Onlar sağırlar, dilsizler ve körlerdir. Bu sebeple onlar geri dönemezler" (Bakara :18)
Etrafımıza bu ayetler ışığında bakalım: İman elbisesini şu veya bu nedenle çıkardıktan sonra insanların hali bu değil mi? Batıla Hak demiyor mu? Batıla kuyruk olanlara hayranlıkla takılmıyor mu? Bu kadar pislikten burnu neden koku almıyor? Gözü neden görmüyor? İşin kötü tarafı, Hak'tan sonra batılı seçenlerin hali şudur: "Onlar geri dönemezler" (Bakara 18)
"Kendisi için doğru yol belli olduktan sonra, kim Peygamber'e karşı çıkar ve müminlerin yolundan başka bir yola girerse, onu o yönde bırakırız ve cehenneme sokarız: O ne kötü bir yerdir." (Nisa :115)
"Ey iman edenler! Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirlerinin dostudurlar. İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğuna yol göstermez" (Maide:51)
Geri dönüşü olmayan batıla saplanmamak için Hz. Ömer'in (RA) şu muhasebe ve hassasiyetine malik olalım. Hz. Peygamber (SAV)  sır olarak münafıkların isimlerini Hz. Huzeyfe'ye vermiştir. "Benden sonra Nebi gelseydi o Ömer olurdu" diye övdüğü Hz. Ömer, Hz. Huzeyfe'ye gelerek: Ya Huzeyfe o listede benim ismim var mı? diye soracak kadar imani bir hassasiyet, murakabe ve muhasebe içinde idi.
Bugün sadece sözlerimizi, amellerimizi, işlerimizi değil; her an kalplerimizi de hesaba çekmeliyiz.
Allah (CC) bizi ahir zaman fitnesinden korusun. Amin.

 Dr. Abdullah TERZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.