20 Aralık 2001 Perşembe 00:00
Dua...
Havva KULOĞLU

Dua dua eller, dilek dilek gönüller; kimi dünyasını, kimi akrabasını diler. "Dünyalığı dilediğim kadar ahireti ise dileyene dilediği kadar veririm" buyurmuş Yaradan. Kimi bilir de ister, kimi ise bîhaber.

Göz dünyayı görür, akıl gördüğüne iman eder. Dünya tatlıdır, en güzel süslere bürünmüş kendine çeker. Ahiret yolunda binbir çile, binbir engel. Ya çilelere katlanır insanoğlu cennet için ya da ebedi ateş olur bütün lezzetler.

Gönül başka bir alem. Aklın verasında olanı idrak eder. Beş duyu ile bilinmeyene, akıl ile varılmayana iman eder. Onun ışığı sevgidir, sevgi ile aydınlanır bütün sırlar. Gönül, güzeli diler, güzele meyleder. Alemde yansıyan tecellileri hisseder. Alemin sahibine yönelir, O'nun hürmetine alemi sever.

Dünyayı seven onu ister. Gözünün gördüğünü dileyen kişi, eline yığınla oyuncak verilen çocuk gibidir. Hangisi ile oynayacağını şaşırır. Bir ona, bir buna uzanır. Hepsi birden kendisinin sanır. Bilmez ki, ona o oyuncakları veren elbet ger~|~i de alacaktır. O daha çoğunu ister ama vereni unutur, oynarken aklına getirmez bile. İşte insan da dünyalıklar içinde böyledir.

Gönül ehli ise Rabb'inden gayrısını dilemez. Bilir ki bu alem O'nun. Mal, mülk, dünyalık herşey O'nun. Bir kere kulunu sevdi mi herşeyi emrine verir zaten.

Onu da aleme sevdirir. Şu üç günlük dünyanın şânı nedir ki? Cennet nimetlerinin, sonsuz lezzetlerin yanında hükmü bile olamaz. İnsan, bu dünyanın lezzetlerini bir kalemde gönlünden silip sonsuz hayatı dilediği zaman, hem gönlü huzura kavuşur hem de Rabb'in vâdettiği üzere ona Cennetini, Cemalini dilediğince ihsan eder.

Duadır herşeyin anahtarı. Mü'min, duası ile açar bütün kapıları. "Yok mu isteyen, vereyim!" diye nida ediyor Yaradan. Derdimizi, kederimizi, isteğimizi, dileğimizi O'na havale edelim. Kullar ağlaşıp gözyaşı dökecek, yalvarıp yakaracak da Rabb'im dualarını geri çevirecek mi sanırsınız? "Hayâ ederim!" diyor Yaradan. Gönülden dileyenin duası makbuldür elbet!

Duamızın kabulu için seher vakitleri uyumayalım. Ve duamızda Peygamber Efendimizle Allah dostlarını da unutmayalım. Mü'min kardeşlerimize de dua edelim. Çünkü bir başkası için yaptığımız dua melekler tarafından bizim için de yapılıyor. Kardeşimiz için ne istersek bizim için de aynısı veriliyor.

Dualarımızı Rabb'im kabul ve makbul eylesin. Arafat'ta yapılan dualara ilhak eylesin. Amin.

***

Duadır mü'minin Rabb'ine yönelişi
Dua ile çözülür her türlü müşkül işler
Bir kez el açıp gözyaşı dökse kişi
Rabb'imin katında kabul olur dileklerDostlarının diliyle kabul eyle Ya Rab
Biz günahkâr kullar açtık ellerimizi
Sen bağışla bizi yoksa halimiz harab
Cennet'te cemalinle müşerref kıl bizi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100