09 Mart 2014 Pazar 00:01
‘Dünya kötü bir eştir’
Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Sizin dünyanız benim yanımda, cüzamlı bir kimsenin elinde bulunan bir domuz kemiğinden farksızdır!” (Gurerü’l–Hikem, s.582). 
Yine Hz. Ali’den (a.s.) şöyle nakledilmiştir: “Ey dünya, ey dünya, kendini bana mı sunuyorsun? Ya da bana mı hevesleniyorsun? Zamanın asla gelip çatmasın. Heyhat! Benden başkasını aldatmaya çalış; benim sana ihtiyacım yok! Hiç şüphesiz ben seni dönüşü olmayan üç talakla boşamışım.” 
İmam Ali’nin şu şiiri söylediği nakledilmiştir: “Dünyayı üç talakla boşa. Ondan başka bir eş seç kendine. Dünya kötü bir eştir; peşinden geleni kim olursa olsun umursamaz.” (Menâkıb–u Âl–i Ebî Tâlib, c.2, s.102).
Abdullah b. Abbâs’tan şöyle nakledilmiştir: “Zîkâr bölgesinde Emirü’l–Müminin’in Ali (a.s.) yanına vardım. İmam (a.s.) ayakkabısını yamıyordu. Bana, ‘Bu ayakkabının sence değeri nedir?’ diye sordu. Ben, ‘Onun bir değeri yoktur’ dediğimde, ‘Vallahi bu, size emirlik yapmaktan daha değerlidir benim için. Bir hakkı ayakta tutar veya bir bâtılı def edersem, o başka’ buyurdu.” (Nehcü’l–Belâğa, Hutbe: 33; Tezkiretü’l–Havâs, s.110). 
Ebû Hayyân Teymî babasından şöyle nakletmiştir: “Ali b. Ebî Tâlib’in minber üzerinde şöyle buyurduğunu duydum: ‘Benim şu kılıcımı kim benden satın almak ister? Eğer bir gömleğin parasına sahip olsaydım, onu satmazdım.’ 
Adamın birisi ayağa kalkarak, ‘O hâlde bir gömleğin parasını size borç verelim’ dedi. 
Abdürrezzâk dedi ki: ‘Halbuki o sıralar Şam’ın dışında bütün (İslam) dünyası Ali’nin elindeydi!’” (Fezâilü’l–Hamse, c.3, s.3; İhkâkü’l–Hak, c.8, s.251; El–İstîâb, c.3, s.1114; El–İmam Ali, c.3, s.237). 
Mecmeü’t–Teymî’den şöyle nakledilmiştir: “Ali b. Ebî Tâlib, kılıcı elinde pazara çıktı ve şöyle seslendi: Kim bu kılıcı benden satın alabilir? Eğer bir gömlek alabileceğim dört dirhemim olsaydı, onu satmazdım!” (İhkâkü’l–Hak, c.8, s.252).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.