28 Nisan 2015 Salı 00:30
Dünyayı seven âlim kusurludur

Suleym b. Kays şöyle rivayet eder:
Emirü'l-Mü'minin (Ali b. Ebu Tâlib aleyhisselâm)'dan şöyle duydum:
"Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu: İki muhteris doymaz: Dünyayı isteyen, ilmi talep eden. Kim dünyadan Allah'ın helâl ettiği şeylerle yetinirse selâmette olur. Kim dünyadan helâl olanların dışındaki şeyleri alırsa helak olur; ancak tevbe etmesi veya yaptıklarından vazgeçmesi başka. Kim ilmi ehlinden öğrenir ve gereğince amel ederse kurtulur. Kim de dünyalık elde etmek için ilim öğrenirse sadece onu elde etmekle kalır." Ebu Hatice, Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet eder: "Kim bizim hadislerimizi dünya çıkarı için öğrenmek isterse, onun ahirette hiçbir payı olmaz. Kim de bizim hadislerimizi ahiret hayrı için öğrenmek isterse Allah, ona hem dünyada, hem de ahirette hayır verir."
Hafs b. Ğiyas, Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet eder: "Kim dünya çıkarı için hadis öğrenmek isterse, onun ahirette hayırdan yana bir payı olmaz."
Hafs b. Giyas, Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet eder: "Dünyayı seven bir âlim gördüğünüz zaman, dininiz açısından onu kusurlu görün; çünkü bir şeyi seven, onu kucaklar, korur."
İmam devamla şöyle buyurdu: "Allah, Davud (aleyhisselâm)'a şöyle vahyetti: Benimle arana dünya tarafından baştan çıkarılmış bir âlim koyma. Aksi takdirde bu adam seni, Beni sevme yolundan alıkoyar. Çünkü dünyayı seven âlimler, Beni arzulayan kullarımın yollarını kesenlerdir. Onlara vereceğim en küçük ceza, Bana yakarmalarında kalplerinde duydukları hazzı kazıyıp yok etmemdir."
es-Sekunî, Ebu Abdullah (Ca'fer Sâdık aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet eder: "Resûlullah (sallallahu aleyhi ve âlihi) buyurdu ki: Fakihler, dünyaya girmedikleri sürece resullerin güvenilir adamlarıdırlar."
Orada hazır bulunanlar dediler ki: "Ya Resûlallah! Dünyaya girmeleri ne demektir?"
Buyurdu ki: "Sultanlara tâbi olmaktır. Eğer sultanlara uyarlarsa, onları dininiz açısından sakıncalı kimseler olarak belleyin."
Reb'i b. Abdullah, kendisine anlatan birinden, o Ebu Ca'fer (Muhammed Bâkır aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet eder: "Kim âlimler karşısında böbürlenmek veya akılsızlarla tartışmaya girip onlara üstünlük sağlamak ya da insanların ilgisini üzerine çekmek için ilim öğrenmeye çalışırsa, cehennemdeki oturağına şimdiden hazırlansın. Çünkü liderlik; ancak ona ehil olanlara yaraşır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137