31 Temmuz 2015 Cuma 00:12
‘Düşünce, basiretli kalbin hayatıdır’

Hasan b. Cehm, Ebu'l-Hasan er-Rıza (Ali b. Musa aleyhisselâm)'dan şöyle rivayet etmiştir:
Ashabımızdan bazıları İmam Rıza'nın huzurunda akıldan bahsettiler.
İmam buyurdu ki: “Akılsız dindarlığın bir değeri yoktur.”
Dedim ki: “Sana kurban olayım, imamet meselesini kabul eden bazı kimseler vardır ve biz onların herhangi bir olumsuzluklarını da görmedik. Şu kadarı var ki, akıl itibariyle istenen düzeyde oldukları söylenemez.”
Buyurdu ki: “Bu gibi insanlar, Allah'ın muhatap aldığı kimseler değildirler. Hiç kuşkusuz Allah, aklı yarattı ve ona, ‘Beri gel’ dedi, akıl beri geldi. Sonra ona, ‘Geri dön’ dedi ve akıl geri döndü. Bunun üzerine şöyle buyurdu: İzzetim ve celâlim (ululuğum) hakkı için senden daha güzel veya senden daha çok bana sevimli gelen bir şey yaratmadım. Seninle alır, seninle veririm.”
Ahmed b. Muhammed b. Halid, babasından, Ebu Abdullah (Ca’fer Sadık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini rivayet etmiştir: “İman ile küfür arasında kıt akıllılıktan başka bir şey yoktur.”
Orada bulunanlar dediler ki: “Bu nasıl olur, ey Resûlullah'ın oğlu?”
Buyurdu ki: “Kul, arzularını, isteklerini kendisi gibi bir mahlûka yöneltir. Hâlbuki bütün içtenliğiyle sırf Allah'a yönelse, istedikleri en kısa zamanda kendisine ulaştırılır.”
Yahya b. İmran, Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir: “Emîr'ül-Mü'minin Ali b. Ebu Tâlib (aleyhisselâm) şöyle derdi: Akıl aracılığıyla derinlerdeki hikmet yüzeye çıkarılır ve hikmet aracılığıyla da derinlerdeki akıl yüzeye çıkarılır. İyi yönetimle sâlih bir adap manzumesi oluşur.”
Ali (aleyhisselâm) şöyle derdi: “Düşünce basiretli kalbin hayatıdır. Tıpkı yanında aydınlatıcı bir fener olduğu halde yürüyen bir kimse gibi en güzel biçimde tehlikelerden korunarak ve fazla gecikmeden yoluna devam eder.”
Humran ve Safvan b. Mihran el-Cemmal şöyle rivayet eder:
Ebu Abdullah (Ca’fer Sâdık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duyduk: “Akıldan daha verimli zenginlik yoktur. Ahmaklıktan daha düşük fakirlik yoktur. Bir iş için danışmaktan daha güçlü bir destek olmaz.” 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.