Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Rıza (a.s.) şöyle buyurdular: 
“Bizim makamımızı kim inkâr edebilir? Oysa ki Hz. Resûlullah şöyle buyurmuştur: ‘Ben ilmin şehriyim, Ali de onun kapısıdır. Kim ilim şehrini dilerse, kapısından girmelidir.’ İzah ve beyan ettiğimiz şeylerdeki üstünlüğü, şerefi, seçkinliği ve temizliği inatçı düşmanlardan başka hiç kimse inkâr etmez. Bu nimetlere karşı Allah–u Azze ve Celle’ye şükürler olsun. 
Cenab–ı Hak bir ayette, ‘Akrabalarının hakkını ver’ (İsrâ, 26) buyuruyor. Bu, Aziz ve Cebbar olan Allah’ın, Ehl–i Beyt’e mahsus kıldığı bir özelliktir. Allah Teâlâ onları bütün ümmetten seçkin kılmıştır. Bu ayet Resûlullah’a (s.a.a.) indiğinde Resûlullah şöyle buyurdular: ‘Fâtıma’yı yanıma çağırın.’ Fâtıma (a.s.) geldiğinde Resûlullah, ‘Ey Fatıma! Fedek’i elde etmek için ne at sürülmüştür ve ne de deve. Bu yüzden Fedek bana mahsustur, diğer Müslümanlara mahsus değildir. Ben Allah’ın emri üzerine onu sana bağışladım. Öyleyse onu kendin ve evladın için al.’ 
Bir başka ayet de şudur: ‘De ki: Sizden, tebliğime karşılık bir ücret istemiyorum, isteğim ancak yakınlarıma sevgidir.’ (Şura, 23).
Bu, sadece İslam Peygamberine mahsus olan bir özelliktir, diğer peygamberlere değil. Yine Ehl–i Beyt’e mahsus olan bir özelliktir, diğer kimselere değil. Allah Teâlâ bu ayetle onların kesinlikle dinden çıkmayacaklarını ve hiçbir zaman sapıklığa yönelmeyeceklerini bildiğinden dolayı onların sevgisini ve dostluğunu farz kılmıştır. 
Onları sevmenin farz olmasının diğer delili de şudur: Eğer bir kimse bir kimseyle dost olur da akrabalarından bazısı ona düşman olursa o dostluk bozulur. Allah Teâlâ da Peygamber’in mübarek kalbinde hiçbir mü’mine karşı bir kırgınlık olmamasını istediği için Ehl–i Beyt’in sevgisini onlara farz kıldı. Kim bu vazifeye riayet edip, Resûlullah’ı ve Ehl–i Beyt’ini severse, Resûlullah’ın onu sevmemesi mümkün değildir. Ama kim bu vazifeyi terk eder, Peygamber’in Ehl–i Beyti’ne nefret duyar ve düşmanlıkta bulunursa Hz. Resûlullah da ona nefret duyar. Çünkü o adam ilahi farizelerden birini terk etmiştir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100