Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
Birisi İmam Sâdık (a.s.) huzuruna vardığında İmam ona, “Kimlerdensiniz?” diye sordu. O da, “Sizi sevenlerden ve sizi takip edenlerdenim” dedi. İmam Sâdık (a.s.)buyurdu ki: “Allah–u Teâlâ kendi dostluk ve velayetini kabul etmedikçe bir kulu sevmez ve kimi dost edinirse cenneti ona farz kılar.” Daha sonra buyurdular ki: “Bizi sevenlerin hangi kısmındansınız?” “Ey Resûlullah’ın oğlu sizi sevenler kaç gruptur?” diye soruldu. İmam (a.s.) da şöyle buyurdu: “Bizi sevenler üç gruptur. Birinci grup, bizi sadece açıkta sever, gizlide değil. Bir grup da bizi gizlide sever açıkta değil. Diğer bir grup ise, bizi hem gizlide sever, hem de açıkta; işte bu grup en üstün olandır. Bunlar tatlı ve bol kaynaktan susamışlıklarını gideren Kur’an’ın te’vil ve tefsirini bilen, hakkı bâtıldan ayırt eden ve sebeplerin sebebini (Allah’ı) tanıyan kimselerdir. Bunlar toplulukların en üstün olanıdır. Fakirlik, yoksulluk ve çeşitli belalar, atın süratinden daha hızlı bir şekilde onlara yönelmektedir; onlar şiddet ve çilelere uğrar, sarsılıp işkence görür; bir kısmı öldürülüp bir kısmı yaralanır ve uzak şehirlere dağılırlar. Allah, onların hürmetine hastalara şifa verir, fakirleri ihtiyaçsız kılar, size yardım eder, yağmur gönderir ve sizi rızıklandırır. Sayıları azdır ama Allah katında değer ve mertebe bakımından pek yücedirler. Bizi gizlide ve açıkta sevenlerin bazı alametleri vardır. Onlar, bu alametlerle tanınırlar. Onlar tevhidi hakkıyla kavramışlardır. Tevhid ilmini sağlamlaştırmışlardır. Allah ve sıfatlarına iman etmişlerdir ve daha sonra imanın sınırını, hakikatini, şartlarını ve te’vilini bilmişlerdir.
Birinci grup grupların en aşağısıdır. Dilde bizi severler ama padişahların yolundan giderler. Dilleri bizimledir, kılıçları ise bizim aleyhimizedir. İkinci sınıf ise vasat olan sınıftır; gizlide bizi severler, fakat kendilerini muhafaza etmek için sevgilerini açığa vurmazlar. Canıma and olsun ki eğer onlar, gizlide gerçekten bizleri seviyorlarsa gündüzleri oruç tutarlar, geceleri ibadet ederler ve çehrelerinde zahidlik eseri görünür. Yine onlar sulh ve itaat ehli olurlar.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100