Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Ali (a.s) efendimiz öğütlerinde şöyle buyurmuştur:
Vergi yönetimi ve kalkınma
Vergi tarh ve tahsil işinin idaresine büyük itina göster ve takip et. Çünkü verginin düzeltilmesi suretiyle vergi yükümlülerinin sağlıklı ve iyi bir duruma kavuşturulmaları, diğerlerinin de sağlıklı ve iyi bir duruma kavuşturulması demektir. Zira diğerlerinin iyiliği ancak bunların iyi olmalarına bağlıdır. Çünkü halkın hepsi vergi gelirlerine dolayısı ile vergi ödeyenlerin mevcudiyetine muhtaçtır. Bu bakımdan memleketin imarına sarf edeceğin emek, vergi toplamaya harcayacağın himmet ve gayretten daha fazla olmalı. Zira ödeme gücü ancak ülkenin kalkınması ile elde edilebilir. Kalkınmasız vergi toplamak isteyen kimse ülkeyi harabeye çevirir, halkı helak eder defteri de pek kısa zaman içinde dürülüp kapanır.
Zor durumdakilere 
yardım et
Şayet yüklerinin ağırlığından yahut bir afetten yahut yağmurların, suların kıtlığından veya topraklarının su altında kalmasından yahut kuraklık istilasından şikâyette bulunurlarsa tesirin umduğun bütün vasıtalara müracaatla dertlerini hafifletmeye çalış. Bu hususta hiçbir fedakârlık katiyen sana ağır gelmesin. Zira bu öyle bir yatırımdır ki; Ülkeni imar, vilayetini güzelleştirmeye sarf için, onlar bir gün o yatırdığın sermayeyi sana fazlasıyla iade edeceklerdir. Üstelik bu sebeple onların övgülerini kazanacak, haklarında gösterdiğin adaletinden dolayı iftihar edebileceksin. Hem sen bu sermayeyi fazlası ile vereceklerine güvenerek veriyordun. Zira kendilerini hoşlukla refaha kavuşturduğun için vermiş olduklarının misillerini biriktireceklerine; adalet ve hoşlukla muamelen sebebiyle senden emin bulunduklarına güvenin vardı. Evet, günün birinde yardımlarına dayanacağın bir hadise zuhur eder, bakarsın ki gönül hoşluğu ile bütün yükü, üzerlerine almışlar, taşıyorlar.
Kalkınmayı esas al
Kalkınmış ülkeler yük taşımaya mütehammildir, yüklediğin kadarını götürebilir. Memleketin harab olması ise halkının sefalete düşmesindendir. Ahaliyi sefil eden sebep de ancak, valilerin; servet toplamaya düşkünlükleri, mevkilerinde uzun müddet kalamayacaklarını, zannetmeleri, bir de geçmiş ibretlerden yeteri kadar ibret almamalarıdır.
Özel görevliler
Sonra (diğer) memurlarının haline de iyice dikkat et. İşlerine en iyilerini getir, hususiyle tertibatın, sırların tevdi edeceğin yazıların yazdıracağın adamların öyle seç ki soyu temiz, ahlakı düzgün olsun. Gördüğü itibarla şımarıp başkalarının yanında sana karşı gelmeye cüret edenlerden olmasın.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100