Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Ali (a.s) efendimiz öğütlerinde şöyle buyurmuştur;
Ticaret ve sanayi
Ticaret ve zanaatla uğraşanlar vardır ki bunların bir kısmı, oturduğu yerde çalışır, bir kısmı şuraya buraya mal götürür; bir kısmı da elinin emeği ile geçinir. Bunların hepsine iyi muamele et ve başkalarınca da öylece muamele edilmeleri için öğütlerde bulun. Çünkü bunlar memleket için hayırlı hizmetlerin sebepleri ve faydalanma vesileleridirler. Onlar hayır ve yarar ülkenin toprağındaki, denizindeki, ovalarındaki, dağlarındaki uzak ve yakın yerlerinden ve başkalarının gidemeyeceği yahut gitmeye cesaret edemeyeceği yerlerden getiriyorlar. Bunlar memleket için barış ve güven adamlarıdır. Ne kargaşa çıkarmalarından korkulur, nede fesatlarından endişe edilir. Kendilerinin, gerek senin yanındaki, gerekse ülkenin diğer taraflarındaki, işlerini takip et. Bununla beraber şurasını da iyi bil ki bunların çoğunda aşırı bir tamahkârlık ve çirkin bir hırs ile birlikte zaruri ihtiyaç maddelerinde stokçuluk, alım satımda da hilekârlık olabilir. Bu ise halk için zarar, valiler içinse ayıptır.
İhtikâra mani ol
Bundan dolayı ihtikâra mani ol. Çünkü Peygamber aleyhisselatü vesselam efendimiz, ihtikârı men buyurdular. Alım, satım doğru tartılarla olmalı ve alanı da satanı da ezmeyecek mutedil fiyatlar çerçevesinde yapılmalıdır. Herhangi bir kimse senin yasağından sonra ihtikâra yanaşırsa, ifrata varmamak şartıyla, onu hemen cezalandır.
Fakirler ve yoksullar
Hele alt kesimdeki, her türlü çareden mahrum fakirler ve çaresizler ile felaketzadeler, kötürümler hakkında Allah’tan korkmalı hem de çok korkmalısın. Bu kesimde halini söyleyen de var söylemeyen de. Allah’ın bunlara ait olmak üzere korunması için seni görevlendirdiği hakkı çok iyi koru. Oradakilere beytü’l– malinden (hazineden) bir hisse, başka yerlerde bulunanlara da her memleketin fakir Müslümanlara mahsus gelirinden birer hisse ayır. Çünkü en uzaktakilerinin de en yakındakiler gibi hakları mevcuttur. Cümlesinin hakkını gözetmek ise sana emanet edilen bir vazifedir.
Hiçbir işi ihmal etme
Sakın azamet (büyüklük) seni onlarla uğraşmaktan alıkoymasın. Zira işlerin mühim olanlarını iyi gördüğün için ehemmiyetsizini yüzüstü bırakırsan mazur görülemezsin. Bu sebepten kendilerini düşünmekten geri durma ve zavallılara eşki çehre gösterme. Yine bunlardan olup da aşağı görülme veya başka kimselerin onları hesaba almamaları yüzünden, işleri sana kadar gelemeyenleri araştır. Sırf bunlar için Allah’tan korkan, alçak gönüllü ve emin bir adam tahsis et ki arada vasıta olsun; ve onların işini sana bildirsin. Hâsılı öyle çalış ki, Allah’ın huzuruna çıktığın zaman, “Gücümün yettiğini sarfettim” diyebilesin. Halkın bu kesimi adalet ve yardıma, başkalarından ziyade muhtaçtır. Onun için her birinin hakkını vermeye son derecede itina et.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100