Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
İmam Ali (a.s.), Muhammed ibn-i Ebi Bekr’e hitaben yazdığı mektupta şu ikazları yapmıştır:
“Her oturup kalkmada, açıkta ve gizlide Allah’tan çekinmelisin. Halk arasında yargıda bulunduğunda, onlara tevazu kanatlarını ger; onlara iyi muamelede bulun; güler yüzlü ol. Bakışta da, görüşte de tarafları bir tut, fark gözetme ki, büyükler (kudret sahipleri) senin onlardan yana olmanı beklemesinler (kendilerine meylettiğini sanmasınlar); zayıflar da adaletinden meyus olmasınlar. Müddeiden (davacıdan) beyyine (iki âdil şahit) iste; inkâr edene ise yemin ettir. Bir kimse kardeşiyle sulh ettiğinde, o sulhu geçerli kıl; yalnız bu sulhla helali haram, haramı da helal etmek isterlerse o hariç; sadık, vefalı, hayâlı, edepli, takvalı fakihleri, facir, yalancı, hilekâr ve düzenbazlara tercih et. İyi iş yapan salih kimseler kardeşin; facir, gaddar, sahtekâr kimseler ise düşmanın olmalıdır. Benim en çok sevdiğim kardeş, Allah’ı herkesten daha çok anan ve O’ndan daha çok korkan kimsedir. Senin de inşaallah bu kimselerden olmanı ümit ederim.
Sorumlu olduğunuz işler ve kendisine doğru ilerlemekte olduğunuz sonuç hususunda size Allah’tan çekinmenizi tavsiye ediyorum. Zira Allah-u Teâlâ Ku’ran’da buyurmuştur ki: ‘Herkes kendi kazancının rehinidir.’ (Müddessir/45).
Yine buyurmuştur ki: ‘Allah kendisinden (azabından) sakınmanızı emretmektedir ve herkesin dönüşü de Allah’a doğrudur.’ (Âl-i İmran/28). Başka bir yerde de, ‘And olsun Rabbine ki onların hepsinden yaptığı işleri soracağız’ (Hicr/92) diye buyurmaktadır. Öyleyse Allah’tan çekinin; takvalı olun; çünkü bu sıfat (yani takva) diğer hiçbir özelliğin içermediği hayırları içermektedir ve diğer hiçbir şeyle elde edilmeyen dünya ve ahiret hayırlarını, onunla elde etmek mümkündür. Allah-u Teâla buyuruyor ki: ‘Çekinenlere, Rabbiniz ne indirdi size, denince, hayır indirdi, derler. Bu dünyada güzel hareket edenlere güzel bir mükâfat var; ahiret eviyse elbette daha da hayırlıdır ve çekinenlerin evleri, gerçekten de ne güzeldir.’ (Nahl/30).”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100