Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
“Halbuki onun gerçek tevilini ancak ilimde derinleşmiş olanlar bilir, onlar, ‘Biz ona inandık, hepsi Rabb’imizin katındandır’ derler, ancak akıl sahipleri düşünebilirler.” (Âl-i İmran, 7)
İbn-i Hacer Askalanî’nin rivayetine göre Hz. Resûlullah şöyle buyurmuştur: “Ben Kur’an’ın inişi için nasıl savaştıysam, Ali de Kur’an’ın te’vili için savaşacaktır.”
Başka bir hadiste Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “Ben ilmin şehriyim Ali de onun kapısıdır. Kim ilim talep ederse Ali’nin kapısına gelsin.” (Menâkıb, İbn-i Meğazıli, s. 84)
Başka bir hadiste ise “Benden sonra insanlar, Kur’an’ın tevilini ve bilmedikleri şeyleri Ali’den öğrenecekler” (Şevâhidu’l-Tenzil, c. 1, s. 29).
Tefsir ve hadis âlimleri bu ayetin tefsir ve şerhinde, Ali b. Ebu Tâlib’in Kur’an’ın te’vili için savaşacağını yazmışlardır. Sünnî âlimlerinin en önde gelenleri de bu konuda ittifak etmişlerdir.  O kaynaklardan bazıları ise şunlardır: el-İsabe fi Temyizu’l-Sahabe, c. 1 s. 22; Kenzu’l-Ummal, c. 6, s. 390-391; Yenâbiu’l-Mevedde, s. 521; Şevâhidu’l Tenzil, c. 1, s. 29; Menâkıb, İbn-i Meğazıli, s. 112; Menâkıb, Harezmî, s. 246; Ferâidu’l-Simteyn, bab 56; Sevâiku’l-Muhrika, s. 75-93; Mizanu’l İ’tidal fi Nekdu’l-Rical, c. 1, s. 205; el-İstiab fı Maarifetu’l-Sahabe, c. 4, s. 35; Kıfâyetu’l-Tâlib, s. 242; Müstedrek ala Sahiheyn, c. 2, s. 148; Müsned, İbn-i Hanbe, c. 6, s. 289; Müsned, Ebi Davud, c. 3, s. 90; İmame ve’s-Siyase, c. ,2 s. 106; Sahih Müslim, c. 4, s. 235
“Çünkü Allah benim de, sizin de Rabb’inizdir. O’na kulluk edin, doğru yol budur.” (Âl-i İmran, 61) 
Hâkim Haskani Hanefî’nin rivayetine göre, bu ayetle ilgili olarak Hz. Muhammed (s.a.a.), İmam Ali’ye (a.s.) şöyle dedi: “Ey Ali! Sen net ve âşikâr yolsun, sen dosdoğru yolsun ve sen müminlerin beyisin.” (Şevhid-u’l-Tenzil, c. 1, s. 58) 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100