Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
"...Kim dünya nimetini isterse, onu vereceğiz. Ahiret sevabmı isteyene de ondan vereceğiz. Biz şükredenleri yakında ınükafatlandıracağız." (Âl-i İmran, 145).
İbn Abbas şöyle dedi: "Yüce Allah Kur'an'ın iki ayetinde Ali'yi şükredenler diye zikretmiştir: 'Allah şükredenleri mükafatlandıracaktır' (Âl-i İmran, 144) ve 'Biz şükredenleri yakında mükafatlandıracağız' (Âl-i İmran, 145) ayetleridir." (Şevahidu'l-Tenzil, c. 1, s. 136 ).
"Kim ateşten uzaklaştırılıp cennete konursa, gerçekten muradına ermiştir." (Âl-i Imran, 185)
Meğazili'nin rivayetine göre, Hz. Muhammed (s.a) şöyle buyurdu: "Kıyamet günü olduğunda, cehennem köpriisünün üzerinde bir yol vardır. Ali bin Ebi Tâlib'in vilayeti (beraatı) olmayanara izin verilmeyecektir (geçemeyeceklerdir)." (Menâkıb, İbn-i Meğazili, s. 242) 
Birçok tefsir ve hadis alimleri bu hadisi kendi kitaplarına nakletmişlerdir. Onlardan bazıları şunlardır: İbn-i Hacer Askalani, Lisanu'l-Mizan, c. 1, s. 51; Harezmi (Şafii), Menakib-i Ali bin Ebi Talib, s. 253; Hafız Muhibiddin Taberi, Zehairu'l-Ukba, s. 71 ve Erriyazu'n-Nazire, c. 2, s. 177; Halid Ebi Naim Ahmed bin Abdullah İsfahani, Ahbar-ı İsfahan, c. 1, s. 342; Zehebi (Şafii), Mizanu'l-İ'tıdal, c. 1, s. 28; Şa'zan, Menakıb Mi'et Manakıb, 26 s. 11. "Allah kattında mükafattır bu, daha güzel mükafat da gene Allah katındadır." (Âl-i İmran, 195).
Hafız Hakim Haskani bu ayetin beyan ve tefsirinde diyor ki: "Resulullah; bu ayet hakkında Ali'ye şöyle dedi: Allah katında mükafattır bu, ey Ali, bu ayetteki mükâfat (sevap) sensin.' (Şevahidu'l-Tenzil, c. 1, s. 138 .
"Lakin Rab'lerinden korkanlar için altlarından ırmakar akan cennetler vardır. Orada ebedi kalırlar, Allah tarafından ağırlanacaklardır. Allah katındaki nimetler, iyiler için çok daha hayırlıdır." (Âl-i İmran, 198
Esbağ b. Nebbat'tan Hz Ali'nin şöyle buyurduğunu duydum: "Hz. Resulullah elimden tuttuktan sonra şöyle buyurdu: Ey kardeşim! Allah-u Teala şöyle buyuruyor: 'Allah katından ki nimettir…'
-ayetini okuduktan sonra- ey Ali sen mükâfatsın (velayetin) ve senin taraftarların en hayırlılarıdır." (Şevahidu'l-Tenzil, c. 1, s. 138)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100