Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
“... Ve, nefsinizi öldürmeyin, şüphesiz ki Allah, sizin için rahim olandır.” (Nisa, 29).
İbn–i Abbas bu ayetin tefsirinde şöyle rivayet ediyor: “… Ve nefsinizi öldürmeyin’ yani, ‘Peygamber ehlini (Ehl–i Beyt’ini) öldürmeyin.’ Doğrusu Allah şöyle buyuruyor: ‘Gelin oğullarımızı ve oğullarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, nefislerimizi ve nefislerinizi davet edelim...’ Bu ayette, oğullarımızdan kasıt İmam Hasan ve Hüseyin, kadınlarımızdan kasıt, Hz. Fâtıma, nefislerimizden kasıt ise; İmam Ali’dir.” (Şevahidu’l–Tenzil, c. 1, s. 143; Menakib İbn–i Meğazili, s. 318). 
“Yoksa onlar, Allah’ın kendi fazlından insanlara verdiklerini mi kıskanıyorlar?” (Nisa, 54).
İbn–i Abbas bu ayetin tefsirinde şöyle buyurmuştur: “Bu ayet–i kerime Hz. Muhammed ve Hz. Ali hakkında indi, Allah’ın kendi fazlı, nübüvvet ve imamettir.” (Ğayetu’l–Meram, s. 325)
Bu ayet–i kerimenin İmam Ali hakkında indiğini yazan bazı Sünni alimleri ve eserleri şunlardır: Allame Şevafi Hafız Ebu’l–Hasan İbn–i Meğazili, Menâkıb İbn–i Meğazili, s. 267; İbn–i Hacer Heysemi Sevaiku’l–Muhrika, s. 150; Ebu Bekir Şehabeddin Hazremi Şafi, Reşfu’l–Sadi, s. 37, Mısır; Hafız Süleyman Kunduzi, Yenabiu’l–Mevedde, s. 121.
“Oysa biz İbrahim ailesine kitap ve hikmet verdik, büyük bir mülk bağışladık” (Nisa, 54).
İbn–i Hacer Heysemi’nin rivayetine göre; İmam Muhammed Bâkır (a.s.) bu ayetle ilgili şöyle buyurmuştur: “Onlara (İbrahim ailesine) imameti verdik. Onlara itaat Allaha itaat ve onlara isyan ise Allah’a isyandır.” (Sevaiku’l–Muhrika, s. 93).
İmametten kasıt; On iki İmam’dır. Hz. Resûlullah imamların sayısını ve isimlerini defalarca açıklamıştır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100