10 Ocak 2014 Cuma 00:01
Ehl-i Beyt Günlüğü
“İman edip iyi işler yapanlar ise, Allah onlara ecirlerini eksiksiz ödeyecek ve onlara kendi fazlından fazlasını da verecektir.” (Nisa, 173). 
Hakim Haskani Hanefi’nin rivayetine göre İbn-i Abbas şöyle demiştir: “Kur’an’da her ne kadar ‘iman edip iyi işler yapanlar’ hitabı varsa, bu hitabın efendisi başta Ali’dir. Yüce Allah, kitabında sahabeyi ayıpladığı halde Ali’yi hayırdan başka bir şeyle hiçbir zaman anmamıştır.” (Şevahidu’l-Tenzil, c. 1, s. 21).
“Bugün dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam’ı seçip beğendim.” (Maide, 3).
Ebu Hureyre’den rivayet ediliyor ki: Zilhicce ayının on sekizinde Gadir-i Hum günü Peygamber (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır (emiridir).” O an, “bugün dininizi tamamladım” ayeti nâzil oldu.
Denilir ki; Resûlullah (s.a.a.) İmam Ali’nin halifeliğini beyan ettikten sonra, “Ali’ye mü’minlerin emiri diye selam verin” diye buyurdu.
Sonra Hz. Resûlullah tekbir getirerek, “Allahuekber, dini kemale erdirdiği için, nimeti tamamladığı için, Benim risaletime (peygamberliğime), Ebu Talib oğlu Ali’nin Benden sonra velayetine razı olduğu için” buyurdu. (Durru’l-Mensur, c. 3, s. 19; Kur’an’da Hz. Ali, c. 2, s. 56-59; Menakıb-i ibn-i Meğazili, s. 322-323; Maktel-i Hüseyin, Harezmi, c. 1, s. 470-480; Menakıb, Harezmi s. 8O).
“Allah, iman edenlere ve iyi işlerde bulunanlara vaad etmiştir, onlar için bir bağışlama ve büyük bir ecir vardır.” (Maide, 9).
Allame Hanefiyye Mevfik b. Ahmed’in rivayetine göre Yezid b. Şerahil Ensari, İmam Ali’nin şöyle dediğini duydum der: “Hz. Muhammed şöyle dedi: Ey Ali! Allah-u Teala’nın, ‘Allah iman edenlere ve iyi işlerde bulunanlara’ ayetinden kastı; sen ve taraftarlarındır ve bizim buluşmayı vaad ettiğimiz yer havuzun başıdır.” (Menakibi’l-Harezmi, s. 187).
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.