Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
"Ey iman edenler akitleri yerine getirin." (Maide, 1)
Zehebi, Abdullah b. Abbas'ın, bu ayetin tefsirinde şöyle dediğini nakletmiştir: "Kur'an'da her ne kadar 'Ey İman edenler' hitabı varsa, işte bu hitabın efendisi başta Ali'dir. Yüce Allah, kitabında sahabileri ayıpladığı halde, Ali'yi her zaman iyilikle anmıştır." (Zehebi, Mizan İ'tidal, c. 3, s. 311).
"Allah buyurur ki: İşte bu, doğrulara, doğruluklarının fayda vereceği gündür." (Maide, 119). Allame Hindi'nin rivayetine göre İbn-i Abbas şöyle dedi: "Ali sıddıkların efendisidir." (İncehu'l Metalib, s. 19) "Allah kimi dilerse, saptırır; dilediği kimseyi de doğru yola iletir." (En'am, 39). "Onları seçkin kıldık ve doğru yola ilettik." (En'am, 87)  Hafız Hakim Haskani Hanefi'nin rivayetine göre; bu iki ayet-i kerimedeki, "Sırate'l-müstakim/Doğru yol"dan kasıt İmam Ali'dir. 
Yine İmam Muhammed Bâkır (a.s.) bu ayetin tefsirinde şöyle buyurdu: "Allah-u Teala'nın işaret ettiği yol, Âl-i Muhammed'in yoludur." (Şevahidu'l-Tenzil, c. 1, s. 59-61)
"De ki! Kesin delil ancak üstün ve mükemmel hüccet, Allah'ın delilidir. O dileseydi hepsini doğru yola iletirdi." (En'am, 145).
Meğazili, Enes'in bu ayetin tefsirinde şöyle dediğini nakletmiştir: "Resulullah'ın yanında bulunuyorduk. Ali b. Ebi Tâlib'i gördüğünde şöyle buyurdu: Ben ve Ali, kıyamet gününde bu ümmetin üzerine delil ve hüccetiz." (Menakıb, İbn Meğazili, s. 40 ve 197).
Âl-i Muhammed'in kıyamet ve dünya gününde, Yüce Allah'ın bu ümmet üzerine göndermiş olduğu delil ve hücceti olduğunu destekleyen kaynaklar çoktur ve onlardan bazıları ise şunlardır: Suyuti, Meğtu'l-Hadis, s. 19; Taberi, Zehairu'l-Ukba, s. 77; Taberi, Rayazu'n-Nazire, c. 2, s. 193; Hatib Bağdadi, Tarihu'l-Bağdat, c. 2, s. 88; Harezmi, Menakıb-ı Harezmi, s. 228).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100