Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
“Anaya-babaya iyilik edin” (En’am, 151).
Hz. Resûlullah şöyle buyurdu: “Yüce Allah, Bana itaat etmenizi ve Bana karşı gelmemenizi; emrime tâbi olmanızı farz kıldı. Bana tâbi olmanızı farz kıldığı gibi, Benden sonra Ali bin Ebi Tâlib’e itaat etmenizi de farz kıldı. Bana karşı gelmenizi yasakladığı gibi ona karşı gelmenizi de yasakladı. Yüce Allah Ali’yi vezirim, vârisim karar kıldı. Ali Bendendir. Ben de Ali’denim. Ali’yi sevmek iman, Ali’ye buğz ise küfürdür. Onu seven Beni sevmiştir, ona buğzeden bana buğzetmiştir. Ben kimim mevlası isem Ali de onun mevlasıdır. Ben bütün Müslümanların mevlasıyım. Ben ve o, bu ümmetin babasıyız.” (Menakıb, 22, s. 15). 
Meğazili, Hz. Resûlullah’ın şöyle buyurduğunu naklediyor: “Ali’nin Müslümanlar üzerindeki hakkı, babanın evlatları üzerinde olan hakkı gibidir.” (Menakıb, İbn-i Meğazili, s. 48; Zehebi, Mizan İ’tidal, c. 2, s. 313; Askalani, Lisanu’l-Mizan, c. 4, s. 399; Harezmi, Menakıb-i Harezmi, s. 23 ve 219). “İblis: Beni azdırdığın için and olsun ki, senin doğru yolun üzerinde oturup onlara karşı duracağım.” (Araf, 16).
Hâkim Haskani Hanefi’nin naklettiği bir rivayete göre Hz. Muhammed (s.a.a.) bu ayetin tefsirinde şöyle buyurdu: “Ayet-i kerimede İblis’in, ‘senin doğru yolun’ dediği yol, Ali b. Ebu Talib’in yoludur.” (Şevahidu’l-Tenzil, c. 1, s. 200).
“Ve derler ki, hamd olsun Allah’a ki; bizi hidayeti ile buna ulaştırdı. Allah hidayet etmeseydi biz bunu bulamazdık.” (Araf, 43).
Allame Kabbisi, önde gelen Sünni tefsir âlimlerinden olan Taberi’den şöyle naklediyor: “Hz. Resûlullah Gadir-i Hum günü hutbesinde şöyle buyurdu: Ey insanlar size dediğim gibi, mü’minlerin emri Ali’yi tebrik edin ve şöyle deyin: Ve derler ki hamd olsun Allah’a ki; bizi hidayeti ile buna ulaştırdı. Allah-u Teâlâ bütün söylenenleri (kalbinde), nefsinde hainlik olanları da biliyor.” (Şevahidu’l-Tenzil, c. 1, s. 200).
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100