Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
“Yarattıklarımızdan öyle bir ümmet vardır ki, onlar hakkı gösterirler ve onunla adaleti uygularlar.” (A’raf, 181).
Hafız Süleyman Kunduzî’ye göre Hz. Ali’den rivayetle, Hz. Peygamber (s.a.a.) şöyle buyurdu: “Benden sonra ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak, yetmiş ikisi ateşliktir, bir fırka, fırka-i naciyedir. ‘Yarattıklarımızdan öyle bir ümmet vardır ki, onlar hakkı gösterirler ve onunla adaleti uygularlar’ ayeti kerimesinde, fırka-i naciye beyan edilmiştir ki; bu, Ben, Ehl-i Beyt’im ve bize tâbi olanlardır.” (Meveddet Pınarları, s. 23).
“Allah’ın doğru yola ilettiği kimse, doğru yoldadır.” (A’raf, 178).
Hafız Süleyman Kunduzî’nin rivayetine göre Hz. Ali hutbelerinin birinde şöyle buyurdu: “Yol gösteren (hâdi) benim ve hak yola ileten benim!” (Yenâbiu’l-Mevedde, s. 495).
“Ey Allah’ım, eğer bu Kitap Senin katından gelen bir gerçekse üzerimize gökten taş yağdır ya da bize elem verici bir azap ver, demişlerdi.” (Enfal, 32).
Allame Kabbisî, Hafız Ebi Ubeydu’l-Harvî’nin tefsirinden (Ğaribu’l-Kur’an) naklen şöyle rivayet ediyor: “Hz. Resûlullah (s.a.a.) Gadir-i Hum günü Ali’nin hakkını (velâyet ve imamet) duyurduktan sonra, Cabir b. Nezer b. Hans b. Keldi Adbi, Hz. Muhammed’e gelerek şöyle dedi: ‘Ya Muhammed, Allah’ın birliğini ve Senin Allah’ın Resulü olduğunu, namaz kılmayı, oruç tutmayı, hacca gitmeyi, zekat vermeyi emrettin ve kabul ettik. Bunlardan razı değil misin ki, amcan oğlu Ali’yi bizden -Ben kimin mevlası isem, Ali de onun mevlasıdır- diyerek üstün tutuyorsun. Bu Senden mi, yoksa Allah’tan mı?’ Hz. Muhammed şöyle buyurdu: ‘Vallahi bu emir Allah’tandır.’
Cabir giderek şöyle dedi: ‘Ey Allah’ım eğer Muhammed doğru söylüyorsa, gökyüzünden başımıza taş yağdır ya da bize elem verici bir azabı indir.’ Cabir kendi grubuna ulaşamadan, Allah-u Teâlâ gökyüzünden taş indirerek, onu öldürdü.” (Maza fi’l-Tarih, c.3, s.151). 
Bu olayın aktarıldığı bazı Sünnî kaynaklar şunlardır: Şeyhulislam Hamaveynî (Hanefi), Feraidu’s-Simteyn, bab 13; İbni Sabbağ (Maliki), Fusulu’l-Muhimme, s. 36; Şeblencî (Şafii), Nuru’l-Ebsar, s. 78.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100