Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
"... Bilin ki ele geçirdiğiniz ganimetin beşte biri Allah'ın, Peygamberin ve yakınlarının, yetimlerin, düşkünlerin ve yolcularındır, Allah, her şeye güç yetendir." (Enfal, 41).
İmam Ca'fer-i Sâdık, (a.s.) şöyle buyurdu: "Ayet-i kerimede kastedilen Peygamberin yakınları; Mü'minlerin Emiri Ali (a.s.) ve geri kalan Ehl-i Beyt İmamlarıdır."
Hz. Peygamberin döneminde elde edilen ganimetierin beşte biri Ehl-i Beyt'e tahsis ediliyordu. Bu tahsis Peygamber'den sonra, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman'ın döneminde verilmedi. Emevi ve Abbasi döneminde de verilmedi. Lakin bir çok Sünni tefsir alimleri bu ayet-i kerimenin tefsirinde işaret edilen, yakınlardan kastın, Ali bin Ebi Tâlib (a.s.) olduğuna işaret etmişlerdir. Ona göre, İmam Ali, Peygamberin (s.a.a.) kardeşi, damadı ve amcasının oğludur. Ve o akrabalık bakımından Peygamber'e (s.a.a.) en yakın olandır. 
Bu konuyla ilgili bilgilerin alınabileceği Sünni kaynaklardan bazıları şunlardır: "Durru'l-Esrar, c. 1, s. 159; Camiu'l-Beyan fi Tefsiru'l-Kur'an bu ayetin tefsirinde; Tefsiru'l-Kasımi, c. 8, s. 3001 Mısır; Tefsiru'l-Tehrir ve Tenvir, c. 10, s. 9, Tunus; Tefsiru'l-Kur'an-i li'l-Kur'an, c. 5, s. 618; İhya-u Ulumu'd-Din, c .3, s. 410, Kahire; Müsned, Ahmed bin Hanbel, c. 1, s. 320, Mısır; Tefsiru'l-Keşşaf, bu ayetin tefsirinde, Mısır; Kur'an'da Ehl-i Beyt, 104."
"Eğer Seni aldatmak isterlerse; muhakkak ki Allah Sana yeter. Seni ve mü'minleri yardımıyla destekleyen O'dur." (Enfal, 62).
Ebu Hureyre'nin nakline göre; Hz. Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: "Arş'ın üzerine şöyle yazıldığını gördüm: Allah'tan başka bir ilah ve O'nun şeriki yoktur. Muhammed, Allah'ın peygamberi ve kuludur. Ve O'nu Ali ile destekleyip kuvvetlendirdim."
Ayetteki Allah'ın yardımından kasıt, Mü'minlerin Emiri İmam Ali'dir. Bunu destekleyen birçok Sünni âlimi kitaplarında bu hususa yer vermişlerdir. Onlardan bazıları şunlardır: "Süleyman Kunduzi Hanefi, Yenabiu'l-Mevedde, s. 94; Taberi, Zehairu'l-Ukba, s. 69; Hafız Ebul Hasan b. Meğazili, Menakıb, s. 39; Harezmi, Menakıb-ı Harezmi, s. 234; Taberi, Riyazu'n-Nezer, c. 2, s. 272; İbn Hacer, Mecmau'l-Zevaid, c. 9, s. 121; Alaeddin Hindi (Hanefi), Kenzu'l-Ummal, c. 6, s. 158; Hatib-i Bağdadi, Tarihu'l-Bağdat, c. 11, s. 173; Kur'an'da Ehl-i Beyt, s. 100-105."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100