Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
"Rabbi katından açık bir delile dayanan kimse, yalnız dünyalık isteyen kimse gibi midir? Kaldı ki, bu delili Rabbinden bir şahit (Kur'an) ve bir de ondan (Kur'an'dan) önce bir önder ve bir rahmet olarak (indirilmiş olan)…" (Hud, 17).
Hafız Süleyman Kunduzi, İmam Ali'nin bu ayetin tefsirinde şöyle buyurduğunu naklediyor: "Beyyine/açık bir delil Hz. Muhammed, şahid de benim." (Yenabiu'l-Mevedde, s. 25).  
Şevkani'nin nakline göre bu ayet hakkında Hz. Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: "Rabb'inden açık bir delil üzerinde bulunan Benim ve ardınca da Rabbi tarafından bir şahid olarak gelen ise Ali'dir." (Fethu'l-Kadir, c. 2, s. 466
İbn-i Asakir, Tarih-i Dimeşk'te s. 420-421'de bu ayetin tefsirinde yukarıdaki rivayeti aynen naklediyor.
Sünni alimlerin önde gelenleri bu ayetin tefsirinde, bu ümmetin şahidinin İmam Ali olduğuna dair birçok rivayeti nakletmişlerdir, onlardan bazıları şunlardır: "Suyuti, Durrü'l-Mensur, c. 3, s. 324; Muttaki Hindi Hanefi, Kenzu'l-Ummal, c. 1, s. 251; Kenci Şafii, Kifayetu't-Talib, s. 111; Fahri Razi, Mefatihu'l-Gayb; Harezmi, Menakıb-i Harezmi, s. 197; Meğazili, Menakıb, s. 270-271; İbn-ı Ebi'l-Hadid, Şerh-u Nehcu'l-Belağa, c. 1, s. 208; Taberi, Camiu'l-Beyan fi Tefsiru'l-Kur'an, c. 21, s. 10; Cevzi, Tezkiretu'l-Havas, s. 10; Hindi Ubeydullah Besmelî, İrcehu'l-Metalib, s. 62; Mes'ud el-Beğvi, Ma'alim el-Tenzil, c. 3, s. 224; Alaeddin Ali b. Muhammed Hanin, Tefsir, c. 3, s. 224."
"Yeryüzünde hepsi de aynı kaynaktan sulanan birbirine sınır toprak parçaları, üzüm bağları…" (Ra'd, 4).
Câbir b. Abdullah Ensari bu ayetin tefsirinde, "Hz. Resûlullah'ın İmam Ali'ye şöyle dediğini duydum" diyor: "Ya Ali, insanlar muhtelif soylardan sen ve Ben ise bir soydanız (bir ağaçtanız)." (Durrü'l-Mensur; Kenzu'l-Ummal, c. 6, s. 154; Menakıb, Harezmi, s. 86; Mustedrek Ala'l-Sahiheyn, c. 2, s. 241).
"Şüphesiz Sen bir uyarıcısın fakat her toplumun Hâdi'si (yol göstericisi) vardır." (Rad, 7).
Sa'lebi'nin rivayetine göre; İbn-i Abbas bu ayetin tefsirinde şöyle demiştir: "Bu ayet indiği zaman Hz. Resûlullah şöyle dedi: Uyarıcı Benim, Hâdi ise Ali'dir. Ya Ali! Benden sonra hidayet ehli seninle hidayeti seçecektir."
Tefsir âlimleri bu ayetin tefsirinde, ayetteki Hâdi hitabından, İmam Ali'nin (a.s) kastedildiğini nakletmektedirler. Onlardan bazıları şunlardır. "Taberi, Camiu'l-Beyan, c. 13, s. 72; İbn-i Sabbağ, Fusulu'l-Muhimme, fasıl 1; Şeblenci, Nuru'l-Ebsar, s. 70; Şeyh İsmail Hanifi, Ruhu'l-Beyan, c. 2, s. 440; Süleyman Kunduzi, Meveddet Pınarları, s. 26; Kenci, Kifayetu't-Talib, s. 109; Nisaburi, Mustedrek Ala'l-Sahiheyn, c. 3, s. 129; Mutteki Hanefi Hindi, Kenzu'l-Ummal, c. 1, s. 251; Fahri Razi, Mefatihu'l-Gayb, Suyuti, Durrü'l-Mensur; Fakir Ayni, Menakıb-ı Ayni, s. 18-26; Hakim Haskani, Şevahidu'l-Tenzil, c. 1, s. 301-302; İbn Şehr-i Aşub, Menakıb, c. 3, s. 83." 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100