Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
"Onlar ki, inanmışlardır ve kalpleri Allah'ı anmakla huzura kavuşmuştur. Dikkat edin gerçekten kalpler, ancak Allah'ı anmakla huzura kavuşur." (Rad, 28).
Hz. Resûlullah (s.a.a.) İmam Ali'ye şöyle buyurdu: 
"Bu ayetin kimin hakkında indiğini biliyor musun?" 
İmam Ali dedi ki: "Allah ve Resulu daha iyi bilirler." 
Resûlullah (s.a.a.) buyurdu ki: "Bu ayet, Beni tasdik edip Bana iman edenler ve senin zürriyetini senden sonra da sevip sizlere bu emri (imameti) teslim edenler hakkında inmiştir." (Kur'an'da Ehl-i Beyt, s. 133)
"İman edip iyi ameller işleyenler için hoş bir hayat (tuba) ve güzel bir gelecek vardır." (Rad, 29).
Süleyman Kunduzi Sa'lebi'den naklettiği rivayetine göre İmam Muhammed Bâkır (a.s.) şöyle buyurdu: 
"Hz. Resûlulah'a (s.a.a.) bu ayet-i kerimenin manası sorulduğunda şöyle buyurdu: 'O, kökü Benim evimde, dalları Cennete uzanan Allah'ın öz eliyle Cennet-i Adn'e diktiği bir ağaçtır.'
'Ya Resûlallah! Bu ağaç hakkında, önceden, O'nun kökü Ali ve Fâtıma'nın evinde, dalları da Cennet ehlinin üzerinde, buyurmuştunuz' diye sorulduğunda, Hz. Muhammed (s.a.a.), 'Benim evimle Ali ve Fâtıma'nın evi birdir. Cenab-ı Hak kendi eli ile diktiği bu ağaca ruhundan ruh üflemiştir. Güzelliği tarif ve tavsife gelmez, lutuf ve nimetleri benzersizdir' buyurdu." (Meveddet Pınarları, s. 20).
Bu hadisi birçok Sünni alimi nakletmiştir. Onlardan bazıları şunlardır:
-Kurtubi, Tefsiru'l-Kurtubi, c. 9, s. 217.
-Suyuti, Durru'l-Mensur, c. 4, s. 59 
-Meğazili, Menakıb İbn-, Meğazili, s. 268.
-Hakim Haskani Hanifi, Şevahidu'l-Tenzil, c. 1, s. 5 ve c. 3, s. 306."
"Görmez misin Allah nasıl bir misal verdi. Hoş bir söz; kökü sağlam dalları göğe doğru olan bir ağaca benzer ki, Rabb'inin izniyie her zaman yemişini verir. İnsanlar ibret alsın diye Allah onlara misal veriyor." (İbrahim, 24-25).
Asım b. Hamza'nın naklettiği bir rivayetinde Hz. Resûlullah (s.a.a.) şöyle buyurdu: "Ben ağacın köküyüm, Ali bu ağacın gövdesidir. Hasan ve Hüseyin bu ağacın meyvesidir. Ehl-i Beyt 'in taraftarları ise bu ağacın yapraklarıdır." (Kifayetu't-Talib, s. 220).
Birçok Sünni alim bu ayetin tefsir ve te'vilinde yukarıda nakledilen hadisin aynısını naklediyorlar. Onlardan bazıları şunlardır:
- Hakim Haskani, Şevahidu'l-Tenzil, c. 1, s. 311-312. 
- Hakim Nisaburi, Mustedrek Ala'l-Sahiheyn, c. 3, s. 126. 
- İbnü'l-Esir, Usdu'l-Ğabe, c. 4, s. 22.
- İbnü'l-Hacer Askalani, Tehzibu'l-Tehzib, c. 6, s. 320.
- Abdurrauf el-Menavi Şafii, Feyzu'l-Gadir, c. 3, s. 46."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100