Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
"Hani İbrahim demişti ki; bu şehri emniyetli kıl, beni ve oğullarımı da puta tapmaktan uzak tut." (İbrahim, 35).
İmam Muhammed Bâkır (a.s.) şöyle buyurdu: "Halil İbrahim dua etti: 'Rabbim; bu şehri emniyetli kıl, beni ve oğullarımı da puta tapmaktan uzak tut.' Onun bu duası Peygamberimiz Muhammed'e (s.a.a.) nübüvvet olarak, Ali bin Ebu Tâlibe de imamet ve vasiyet olarak nail oldu. Şanı yüce olan Allah buyurdu ki: 'Ey İbrahim, seni insanlara imam kıldım.' İbrahim buyurdu ki: 'Benim zürriyetimden de kılacak mısın?' Allah buyurdu ki: 'Bu ahdime (imamete) zalimlerer asla nail olamayacaktır.' Buradaki zalimlerden maksat; Allah'a şirk koşan ve putlara kurban kesenlerdir. Müminlerin emiri İmam Ali hariç Araplar ve Kureyş topluluğu, Peygamberimizin zuhurundan önce putlara tapmış ve onlara kurbanlar kesmişlerdi. İmamet putlara tapmış ve onlara kurban kesmiş birine asla caiz olmaz. Nitekim şanı yüce olan Allah,'Bu ahdime (imamete) zalimler asla nail olmayacaktır' buyurdu." (Enis Emir, Kur'an'da Ehl-i Beyt, s. 139; Şevahidu'l-Tenzil, c. 1, s. 316). 
"Biz onların gönüllerinden kini söküp attık. Hepsi kardeş olarak tahtlar üzerinde karşılıklı oturacaklar." (Hicr, 47).
Süleyman Kunduzi, Zeyd b. Erkam'dan naklettiği bir rivayete göre Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "Ya Ali! Sen ve kızım Fâtıma ile beraber Benim cennetteki köşkümdesiniz" dedikten sonra bu ayet-i kerimeyi okudu. (Meveddet Pınarları, s. 50).
"Rabbin hakkı için onların hepsini mutlaka sorguya çekeceğiz." (Hicr, 92). 
Hafız Hakim Haskani'nin rivayetine göre, Sıddık bu ayetin tefsirinde şöyle dedi: "Rabbin hakkı için onların hepsini mutlaka sorguya çekeceğiz. Yani İmam Ali'nin vilayeti hakkında." (Şevahidu'l-Tenzil, c. 1, s. 325).
"... Bilmiyorsanız, zikir ehline sorun." (Nahl, 43).
Taberi'nin rivayetine göre İmam Muhammed Bâkır (a.s.) bu ayetin tefsirinde şöyle buyurmuştur: "'Şayet bilmiyorsanız, zikir ehiine sorun' ayetinde işaret edilen zikir ehli, biz Ehl-i Beyt'iz." (Camiu'l-Beyan, c. 14, s. 109). Taberi'nin naklettiği başka bir rivayette ise İmam Ali şöyle buyurmuştur: "Ayette işaret edilen zikir ehli biziz." (Camiu'l-Beyan, c. 17, s. 5).
Ayrıca şu kaynak kitaplarda da bu konu zikrediliyor: Ebu Ömer Yusuf b. Abdullah Endülüsi, İstiab, c. 3, s. 74; Ali Mutteki Hindi Hanefi, Kenzu'l-Ummal, c. 3, s. 95; Cevzi, Tezkiretu'l-Havas, s. 87; Ebu Davud Secistani, Sünen Ebi Davud, c. 4, s. 114; Taberi, Zehairu'l-Ukba, s. 81; İbrahim b. Muhammed Hamaveyni, Feraidu's-Simteyn, c. 1, s. 66; Harezmi, Menakıb,  s. 48.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100