Bu haber kez okundu.

Ehl-i Beyt Günlüğü
“O gün bütün insanları imamları ile çağıracağız.” (İsra, 71). 
Bu ayet indiğinde Müslümanlar, Hz. Peygambere sordular ki: “Ya Resûlallah! Bütün insanların imamı Sen değil misin?” Hz. Peygamber (s.a.a.), “Ben bütün insanlara Allah tarafından gönderilmiş bir peygamberim. Lakin Benden sonra insanların üzerine Ehl-i Beyt’imden İmamlar olacaktır. Bu durum muhakkak olacaktır. Fakat bunu küffar ve dalalet ehli taraftarları tekzip edip, onlara zulmedeceklerdir.” (Kur’an’da Ehl-i Beyt, s. 158). 
“Kıyamet gününde her ümmet kendi imamları ile çağrıldığında, Allah-u Teâlâ hidayet imamlarını (İmam Ali, Hasan ve Hüseyin...) çağırıp; İmamlar ve taraftarları hesaba çekilmeden cennete gireceklerdir.” (Sünni, Hafız Kunduzi, Yenabiu’l-Mevedde, s. 483). 
“Şüphe yok ki inanan ve iyi işlerde bulunanlara karşı Rahman, gönüllerde bir sevgi verir.” (Meryem, 96).
İmam Ali bir gün Hz. Peygamberin huzurunda iken, Peygamber (s.a.a.) ona şöyle buyurdu: “Ey Ali! De ki: Ey Allah’ım, inananların kalbinde bana karşı bir sevgi kıl!” İmam Ali bu duayı edince, Hz. Peygambere bu ayet indi: “Şüphe yok ki, inanan ve iyi işlerde bulunanlara karşı Rahman, gönüllerde bir sevgi verir.” (Kur’an’da Ehl-i Beyt, s. 168).
İbn-i Abbas Hz. Peygamberden şöyle naklediyor: “Hakikaten bu ayet Ali bin Ebi Talib hakkında indi.” (Tefsir-i Nisaburi, c. 3, s.520; Sevaiku’l-Muhrika, s. 170). 
Taberi İbn-i Abbas’ın şöyle dediğini naklediyor: “Bu ayet Ali bin Ebi Talib hakkında indi. Allah-u Teâlâ iman eden mü’minlerin kalbinde Ali’ye karşı bir sevgi karar kılmıştır.” (Zehairu’l-Ukba, c. 1, s. 89).
Birçok Sünni alim bu ayetin İmam Ali hakkında indiğini nakletmiştir: Allame Ebu Bekir b. Şehabeddin Şafii, Reşfetu’l-Sadi, s. 25; Hatib Bağdadi, Menakıb Bağdadi, s. 188; Sebban Safii, İsafu’l-Rağıbin, s. 109; Şeblenci Şafii, Nuru’l-Ebsar, s. 112; Ebu Abdilah Şemseddin Zehebi, Tezkiretu’l-Huffaz, c. 1, s. 10; Zemahşeri, Keşşaf bu ayetin tefsirinde; Camiu’l-Zevaid, c. 9, s. 125; Suyuti, Durru’l-Mensur, c. 4, s. 287; İbn-i Meğazili, Menakıb, s. 327; Harezmi, Menakıb, s. 197.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100